İçişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan’ın asılsız iddialarına cevap

İçişleri Bakanlığı, Yunanistan makamları tarafından Türk makamlarının sorumlu gösterildiği iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan’ın asılsız iddialarına cevap
İçişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan’ın asılsız iddialarına cevap
GİRİŞ 28.10.2021 22:52 GÜNCELLEME 28.10.2021 22:52
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı, Yunanistan karasularında batan, 4 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesi ve 1 düzensiz göçmenin kaybolması ile sonuçlanan olaya ilişkin Yunanistan makamları tarafından Türk makamlarının sorumlu gösterildiği iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Yunan haber sitelerinde ve sosyal medyasında, 26 Ekim 2021 tarihinde Sakız Adası güneyinde Yunanistan karasularında batan, 4 düzensiz göçmenin hayatını kaybetmesi ve 1 düzensiz göçmenin kaybolması ile sonuçlanan olaya ilişkin Yunanistan makamları tarafından Türk makamlarının sorumlu gösterildiği asılsız iddialar yer almıştır.26 Ekim 2021 tarihinde yaşanan bahse konu olaya ilişkin olarak;

Saat 08.19’da Sakız adası güneyinde bir düzensiz göçmen botunun battığı yönündeki ihbarın alınmasına müteakip bölgeye en yakın konumdaki Sahil Güvenlik Botu derhal olay mahalline sevk edilmiş ve olayın Yunanistan karasularında gerçekleştiği, Yunanistan makamlarının arama kurtarma faaliyeti icra ettiği görülmüştür. Düzensiz göçmenlerin hava/deniz şartları sebebiyle uluslararası sulara sürüklenme ihtimaline karşı göçmen botunun battığı mevkiye yakın uluslararası sularda Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından da arama kurtarma faaliyeti başlatılmıştır.26 ve 27 Ekim 2021 tarihlerinde bölgede 1 Sahil Güvenlik Helikopteri ve 2 Sahil Güvenlik Botu ile icra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır” denildi.

"Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyacı olan herkesin yardımına koşmaya 7 gün 24 saat hazırdır”

Açıklamada, "Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı düzensiz göçün engellenmesi maksadıyla gerek ulusal gerek uluslararası hukuk kuralları kapsamında üzerine düşen görevleri 7 gün 24 saat esasına göre aralıksız sürdürmektedir. Türk güvenlik güçleri tarafından gösterilen çabalar sonucu 2021 yılında Ege adalarına geçen göçmen sayısında ve yaşanan ölümlerde büyük bir azalış olmuştur. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ve güvenlik güçleri tarafından gösterilen onca çabaya rağmen Yunanistan unsurlarının Ege Denizi’nde düzensiz göçmenleri geri ittikleri, yaşanan bu geri itmelerin çoğunda düzensiz göçmenlerin insanlık dışı muamelelere maruz kaldıkları, değerli eşyalarının alındığı, darp edildikleri, ellerinin kelepçelendiği, denize son derece elverişsiz can sallarına bindirilerek Türk karasularına sürüklenmeye terk edildikleri ve hatta can yeleksiz olarak doğrudan denize atıldıkları birçok olay yaşanmış, göçmen ifadelerine de yansıyan bu olaylar defalarca uluslararası basın kuruluşları tarafından da kayıt altına alınarak tüm dünya basınında geniş yer bulmuştur. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı insan haklarına ve hukuka saygılı şekilde denizde ihtiyacı olan herkesin yardımına koşmaya 7 gün 24 saat hazırdır” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR 6
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Yunan gene yunanligini yapiyor bizans da böyle sahtekardi
  Cevapla
 • Ankara 1 ay önce Şikayet Et
  Biz biliyoruz kimin zalim olduğunu!
  Cevapla
 • Misak-I Milli 1 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı'dan gelen kan hakkıyla Kıbrısın, Adalar Denizi'nin ve Batı Trakya'nın tamamı Türkiye'ye aittir. İngiliz-İtalyan oyunlarıyla savaşmadan topraklarımıza çöküp Müslüman halka soykırım yapan işgalci Yunan ve Rum çeteleri topraklarımızdan ilk fırsatta kovulmalıdır.
  Cevapla
 • Hacivat 1 ay önce Şikayet Et
  Katil yunanistan
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bu müslüman din kardeşlerimiz, neden gevur avrupaya kaçmaya çalışıyorlar anlamıyorum.
  Cevapla
 • Çok kötü 1 ay önce Şikayet Et
  Çünkü hiç bir müslüman onları istemiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: AK Parti ve MHP uzlaştı, Seçim barajı belli oldu
GKRY lideri Anastasiadis'ten skandal Türkiye ve Osmanlı açıklaması