Bağından izinsiz yenen üzüm için bırakılan not çiftçiyi duygulandırdı

Eskişehir'de yaşayan çiftçi Mesut Parlak'ın bağından üzüm yiyenler, bahçenin kenarına "Geldik bağından iki salkım üzüm yedik. Hakkınızı helal edin." yazılı not bıraktı.

Bağından izinsiz yenen üzüm için bırakılan not çiftçiyi duygulandırdı
Bağından izinsiz yenen üzüm için bırakılan not çiftçiyi duygulandırdı
GİRİŞ 01.11.2021 21:40 GÜNCELLEME 01.11.2021 21:42
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde çiftçilik yapan Mesut Parlak, bağından üzüm yiyenlerin, "Geldik bağından iki salkım üzüm yedik. Hakkınızı helal edin." yazılı not ile 11 lira bırakması karşısında duygulandı.

İlçeye bağlı Mayıslar Mahallesi'nde yaşayan evli ve iki çocuk babası Mesut Parlak, Gağca mevkisindeki üzüm bağına geldiğinde bir notla karşılaştı.

Tarlasının kenarındaki bir bağın yanında, üzerinde 11 lira madeni para bulunan "Geldik bağından iki salkım üzüm yedik. Hakkınızı helal edin." yazılı notu gören Parlak, sosyal medya hesabından "Helal olsun" paylaşımında bulundu.

Parlak, AA muhabirine, geçimini tarımla sağlandığını, çocukluğundan itibaren üzüm, zeytin ve yonca yetiştirdiklerini bildirdi.

Mahalledeki Gağca mevkisinde kendilerine ait üzüm bağlarının bulunduğunu ifade eden Parlak, "Bu arazide 600 kök üzüm bağımız var. Hasadına eylül ayının başlarında başlıyoruz. Hava şartlarına göre hasadımız kasım ayına kadar devam ediyor. Hasadımız devam ediyor ancak sonlara yaklaştık." dedi.

Sabah bahçeye geldiklerinde bağın hemen dibinde bir kağıt gördüğünü anlatan Parlak, "Kağıtta 'Geldik bağından iki salkım üzüm yedik. Hakkınızı helal edin.' yazıyordu. Kağıdın üzerine de para bırakmışlar. 11 lira madeni para bulunuyordu. Eskiden bu gibi olaylar daha yaygındı. Artık insanlar böyle şeylere dikkat etmiyor. Bu kağıdı görünce hala eskisi gibi düşünceli insanların olduğu aklıma geldi. Çok duygulandım. Çok güzel bir şey yapmış. Benim hakkım helal olsun." diye konuştu.

Kağıdın fotoğrafını çekip, sosyal medyada paylaştığını dile getiren Parlak, "Kağıdı bırakan kişi çok güzel bir şey yapmış. Bağıma gelirse kendisiyle tanışmak isterim. Ne zaman isterse de bağdan üzüm yiyebilir." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 27
 • Rıdvan 1 yıl önce Şikayet Et
  Demekki üzüm üzüme baka baka kararmiyormus
  Cevapla
 • seçen 1 yıl önce Şikayet Et
  Vallahi ben bu güzel bir paylaşım olmuş bundan insanlar bir Örnek olsun O bağcı o kadar emek sarf ediyor her geçen iki salkım üzüm yese O bag biter O güzel insanda bunu düşünerek O güzelliği yapmış helal olsun
  Cevapla
 • Ademoglu 1 yıl önce Şikayet Et
  Göz hakkı yenebilir abartmadan içi elvermedigi için halal lesmek istemiş doğrusu bu biz muslumaniz haram yiyemeyiz güzel günler bizim olacak inşallah
  Cevapla
 • seyfettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Göz hakkı o köyün kendi ahalisi icindir. Başkalari müstesnadir..Bizim kadim medeniyetinizde köylulerin tamami makul ölcüde tatmak kaydiyla birbirlerinin mahsullerini yemelerine musade etmis karsilikli göz hakki diyerek helallesmislerdir. ama bu o köyün insanlarinin arasindaki bir ahidleşme baskasi bunu kullanamaz...
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Göz hakkını düşünmek malın sahibi için geçerlidir. Gelene geçene göz hakkı diye verir. Malın sahibi değilseniz göz hakkı alabilirim diyemezsiniz.
  Cevapla
 • Pınar 1 yıl önce Şikayet Et
  Göz hakkı hangi ayette hangi hadiste geçmekte? Kafanızdan uydurma şeylerle insanları yanlış yönlendirmeyin. Bu bir vebaldir.
  Cevapla
 • yalçın 1 yıl önce Şikayet Et
  Alaşehir bağlardan kendi elinle üzüm koparırsan normal olarak parasız bağ sahibi toplar verir ise paralıdır gelenektir helalleşeceksin afiyet olsun
  Cevapla
 • yinede 1 yıl önce Şikayet Et
  yenmemesi lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Temsilciler Meclisi'nden skandal karar: Eşcinsel evlilik yasa tasarısına onay verdiler
6 yaşında evlendirildiği iddia edilen Gümüşel'in kardeşleri konuştu