İran sınırındaki duvarda müthiş 2 detay: Kule ve yer altı sistemi...

Ağrı Valisi Osman Varol, Fiziki Güvenlik Sistemleri Projesi kapsamında hem teröristlerin hem de düzensiz göçmenlerin ülkeye girişini önleyen 83,6 kilometrelik Ağrı-İran sınır duvarında incelemelerde bulundu.

İran sınırındaki duvarda müthiş 2 detay: Kule ve yer altı sistemi...
İran sınırındaki duvarda müthiş 2 detay: Kule ve yer altı sistemi...
GİRİŞ 15.06.2022 10:27 GÜNCELLEME 15.06.2022 10:38
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Varol, yapımı tamamlanan duvarın, Entegre Sınır Güvenlik Sistemleri ile donatıldığını belirterek, "Gerçekten çok büyük emek çok büyük gayret ve çok büyük masraflarla ülkemizin tam anlamıyla güvenliğini sağlamak için gerçekleştirilmiş çok önemli bir yatırım bu" dedi.Ağrı Valisi Osman Varol, Doğubayazıt Kaymakam Vekili Adem Topaca ve Doğubayazıt 1'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şükrü Özbakır ile sınır duvarında incelemelerde bulundu. Varol, 'Entegre Sınır Güvenlik Sistemi'nin güvenlik kuvvetlerinin işini kolaylaştırdığını söyledi.

SADECE DUVAR DEĞİL: YER ALTINA UYARI ALARM SİSTEMİ!

Varol, entegre sınır güvenlik sisteminin sadece duvardan ibaret olmadığını belirterek, "En önemli unsurlarından bir tanesi duvar olmakla beraber 3 metre, 3 metre 15 santim yüksekliğinde üzerinde jiletli teller olan beton bloklardan oluşan bir duvar. Bizim burada toplam olarak İran ile toplam 87 kilometrelik bir sınır hattımız var. Bu sınır hattımızın 83,6 kilometresinde sınır duvarı mevcut. Kalan kısım teknik olarak duvarın inşa edilmesinin mümkün olmadığı yerler. Buralar zaten insan geçmesinin mümkün olmadığı yerler. Ama burası için de çok daha farklı başka tedbirler düşünüyoruz. Yere döşenip üzerinden herhangi bir hareket geçtiğinde, titreşim olduğunda bunu algılayıp uyarı alarm veren sistemlerimiz var. Sonuç itibarı ile yaklaşık 87 kilometrelik Türkiye-İran sınırını hattı tamamen Entegre Sınır Güvenlik Sistemi ile kapatılmış durumda. Bu araçlarımızda da özel donanımlar var. Yani üzerlerinde duvarın üzerine kadar uzatabilecekleri ve arka tarafı görebilecekleri kamera sistemleri mevcut.

ASELSAN ÜRETTİ: ELEKTROOPTİK KULE SİSTEMİ

Yine sınır hattımızda bu yolun kenarında aydınlatma direklerimiz ve şehirlerde de kullandığımız gece görüşü de olan kamera sistemlerimiz mevcut. Bu yol geceleri duvar hattının kenarında hem aydınlanıyor hem de aynı zamanda kameralarla takip ediliyor. Ayrıca bu bölgede yerleşik birçok sınır karakolumuz mevcut ve bu sınır karakollarımızda görevli personelimiz gerekli her türlü teçhizatla, araç gereçle sürekli olarak bu hatta devriye olarak dolaşıyor. Denetleme yapıyor. Bir de özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde ve bu yılın başında Aselsan’ın ürettiği gerçekten çok ileri teknoloji Elektrooptik Kule Sistemi sınır hattımıza monte edildi. Şu an arkamızda ilerde bir tanesini görüyorsunuz. Şu metal kule, bu Elektrooptik Kule'de gerçekten çok ileri teknoloji görüntüleme sistemleri mevcut" diye konuştu.


‘YAKALAMALARIMIZDA YÜZDE 60’LIK BİR AZALMA GERÇEKLEŞTİ’

Sınır güvenlik duvarının 2021 Aralık ayında tamamlanmasının ardından ülkeye yasa dışı yollarla girişlerin önemli ölçüde azaldığını kaydeden Varol, şu ifadeleri kullandı:

"Duvar inşaatı özellikle 2021 Aralık ayının başında tamamlandı. Tamamlandıktan sonra biz belirli periyotlarla analiz gerçekleştirmeye çalıştık. Orada şunu gördük ki; duvar gerçekleştirildikten sonra yaklaşık olarak yakalamalarımızda yüzde 60’lık bir azalma gerçekleşti. Artık silahlı kuvvetlerimiz sınır birliklerimiz gelen göçmenleri çok daha rahat tespit edebiliyorlar ve engellemeyi de çok kolay yapabiliyorlar. Dolayısıyla Entegre Sınır Güvenlik Sistemi'nin sınır duvarının yarattığı caydırıcı ortam da uzun vadede, orta vadede göçmenlerin bu bölge ye gelmemeleri sonucunu doğurdu. Biz hem yakalama rakamlarımızda hem engelleme rakamlarımızda bu sistemi devreye aldıktan sonra çok ciddi bir azalma gördük. Özetle şunu söyleyebilirim; burada gerçekten çok büyük çalışmalar yapıldı. Çok önemli çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar nihayetinde de sınır hattımızın imkanlar dahilinde en yüksek şekilde korunduğunu, en yüksek güvenlik standartlarının burada uygulandığını söyleyebiliriz. Biz daha çok göç olgusu üzerinde durduk ama sınırımızı kontrolsüz insan geçişine kapattığınız zaman bu sadece göçmen için değil kaçakçılık, terörist unsurlarının ülkemize sızması açısından da çok önemli. Bunların tamamını engellemiş oluyorsunuz. Ağrı ve Doğubayazıt bölgesinde, Ağrı Dağı eteklerinde terör anlamındaki faaliyetlerde de ciddi bir azalma çok önemli bir caydırıcılık olduğunu da görüyor ve yaşıyoruz."

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  Geçeni vurun mermi betondan çimento ve demirden ucuz..bidaha can kıymetlidir cesaret edemezler
  Cevapla
 • Adem 5 ay önce Şikayet Et
  Türkiye eğer başka bir mülteci sorununa çözüm istiyorsa gürbulak gümrüğünü aynı diğer irana açılan gümrük olan esendere ve dilucu gümrükleri gibi çevre köyler den ve başı boş insanların girişine müsade etmemelidir..dağdan değilde basidi car gümrük sahasında işini yapıyor ..bu durum sadece mülteciler için ariyetten istediği kaçakçılığı ve yasalaşırsa işlerine rahatlıkla yapabiliyor..devlet gümrüklerde özellikle başı boş insanların girişine müsade etmemelidir gürbulak gümrüğü yolgeçen hanı gibi
  Cevapla
 • Adem 5 ay önce Şikayet Et
  Gürbulak gümrüğünün de aynı şekilde başı boş insanların girişi engellenmelidir..kimse yok yalan dır demesin.adamlar her şekilde giriyorlar.iran tarafındaki mülteci işi yapan kişiler türk tarafındakiyle aynı telefon açıyor şu şu plakalı aracın gümrük hayatını mührünü çadırını vs kestim koydum yolladım orada çıkar sen diyor ve böylelikle işini rahat rahat yapıyor.zavallı tır sürücüsüde haberi yok ve yakalandığı zamanda sürücü cezasını çekiyor ..iran gerçek anlamda mülteciye müdahale etmiyor.türkiyeye mülteci gönderilmesine göz yumuyor.iran devleti istese kuş uçurtmalar.
  Cevapla
 • tsk 5 ay önce Şikayet Et
  Bu göçmenleri Türkiye'ye getirenleri yakalamadan polisimiz daha çok boşyere yorulur.
  Cevapla
 • tsk 5 ay önce Şikayet Et
  Nehrimizden Münbiç ve Rakka’da PYD’nin hakim olduğu 3 baraja SU veriliyor. PKK ile mücadele yapacaksak bunları da göz önünde bulundurmalıyız. Bu suyu keselim, PYD ve PKK’ye yarıyor.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Dolar ve altını kıyasladı: 1300 TL tahmini yaptı
Fiyatı 55 bin TL düşmüştü bugün 20 bin TL zamlandı: Otomobil fiyatlarına Aralık zammı!