Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkmen gazının Türkiye'ye taşınmasında sona yaklaşıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkmenistan ziyaretine ilişkin TRT Haber'e değerlendirmelerde bulundu. Oktay, Türkmenistan doğal gazının Türkiye’ye taşınması çalışmalarında sona yaklaşıldığını söyledi.

GİRİŞ 03.07.2022 02:36 GÜNCELLEME 03.07.2022 10:59
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Sekiz yıl aradan sonra Türkiye ve Türkmenistan heyetleri bir araya geldi, 72 maddeden oluşan bir yol haritası üzerinde anlaşmaya vardı.

Türkiye-Türkmenistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı'nın 6'ncısı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın katılımıyla Aşkabat’ta gerçekleştirildi.

TRT Haber'e toplantıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fuat Oktay, iki ülke arasında ulaşım, tarım, sağlık, inşaat ve özellikle enerji alanında ciddi bir iş birliğine gidileceğini söyledi:

"Enerji başlığı altında özellikle Türkmen doğal gazının Türkiye’ye taşınması veya Türkiye’nin Türkmenistan’dan doğal gaz almasıyla alakalı ciddi bir iş birliği mevcut. Burada nihai noktayı koymak için çalışıyoruz. Birkaç alternatif mevcut. Ya Hazar Denizi üzerinden Tanap hattının kullanımı veya swap benzeri buradan komşu ülkeye, komşu ülkeden Türkiye’ye verilmesi şeklinde. Veya gemilerle ve boru hattı üzerinden. Bu üç alternatif üzerinde çalışıyoruz."

TÜRKİYE-TÜRKMENİSTAN-AZERBAYCAN 3'LÜ ZİRVESİ YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmen Lider Serdar Berdimuhamedov’u Türkiye’ye davet ettiğini söyleyen Oktay, ziyaret sonrasında da Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan 3'lü zirvesinin yapılacağını belirtti; dostluk sahasında bir kuyunun birlikte işletilebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın tesisine katkı sağlamayı amaç edindiğini vurguladı; karşılıklı yarar sağlayan bu projenin hayata geçirilmesinin, bölge halkı için son derece faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 9
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Enerjiye hakim olmak başka bir şey Elimizdeki gaz ve enerji kartları ne kadar fazla olursa yarın elimiz o kadar güçlenecek Oyunu biz kuracağız ülkeden geçen gazı ucuza kullanıp pahalısını müşterilerine Yeterki içerde birlik olalım Hainler fırsat bulamasın
  Cevapla
 • Hakkı hoca 1 ay önce Şikayet Et
  Karadeniz'de 30 sene yetecek Gazımız varsa niye hâlâ ithal gaz peşindeyiz.
  Cevapla
 • Şakirr 1 ay önce Şikayet Et
  Fazla mal göz çıkarmaz.
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  sadece konutlara yetecek kadar bulundu. sanayilerde doğalgaz kullanıyor. onların ihtiyacı için dışarıdan alıncak şimdlik.
  Cevapla
 • yaz 1 ay önce Şikayet Et
  iran üzerinden yapmasanız iyi olur
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Adı üzerinde; TÜRK Türkmenistan, Azerbeycan varken neden İran ve Rusya dan alınır ki İnşallah devamı gelir
  Cevapla
 • M ali 1 ay önce Şikayet Et
  Bazen kardeşler arasında ihtilaf çok farkl ve anlaşması daha zor oluyor bu işlerde ağabeye çok iş düşüyor onun büyükler hep sabırlı ve idare eden olmalı
  Cevapla
 • yasargurbuz 1 ay önce Şikayet Et
  Bize ucuzluk yaparlarmı acaba?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Yusufeli Barajı bitme aşamasında!
ABD ve YPG'nin büyük petrol vurgunu görüntülendi: Suriye petrolünün yüzde 80'ini çaldılar