Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Ağustos ayı evde bakım aylığı yatan iller...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evinde hasta, engelli ya da yaşlı vatandaşlara Temmuz itibari ile 3.340 TL yardım parası veriliyor. Peki evde bakım maaşı yatan iller açıklandı mı? Evde bakım aylığını kimler alabilir?

Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Ağustos ayı evde bakım aylığı yatan iller...
Evde bakım maaşı ne zaman yatacak? Ağustos ayı evde bakım aylığı yatan iller...
GİRİŞ 12.08.2022 12:15 GÜNCELLEME 12.08.2022 12:15
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Bir takım şartları taşıyan vatandaşlara devlet tarafından her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşı Temmuz ayında yeniden zamlandı ve 2.706 TL'den 3.340 TL'ye yükseldi. Evde bakım maaşları  her ayın 15'inde ve takip eden günlerinde yatmaktadır. İşte evde bakım maaşı hakkında önemli bilgiler…

EVDE BAKIM MAAŞI 3.340 LİRA OLDU!

Temmuz ayı itibariyle evde bakım maaşı 2.706 TL'den 3.340 TL'ye yükseldi.

EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Evde bakım maaşı her ayın 15'inde ve takip eden günlerinde yatmaktadır. Ağustos ayına dair ödemeler başladığında il il ödemelerin listesini sizlerle paylaşacağız.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Evde bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazan yere tıklayabilirsiniz.

SMS İle Sorgulama:

Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e sms atarak sorgulayabilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞINI KİMLER ALABİLİR?

Bu yardımdan yararlanmak için de en az yüzde 50 engelli ve ağır engelli olunması ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerindeki bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından bakıma ihtiyacı olan kişinin engelli olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Sağlık kurulu raporunda mutlaka ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması gerekiyor. Yüzde 50’den daha düşük engelli olanlara ise evde bakım maaşı ödenmiyor.

Bu yardımdan hane içindeki kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden daha az olan kişiler yararlanabiliyor.

Bu konuda son yapılan değişikliklerle de üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor. Yine yapılan değişiklikle engelli oranına bakılmaksızın, 18 yaşının altındaki çocuklar için engelli sağlık raporunda ‘özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir’ ibaresi yer alıyorsa, engelli yakını evde bakım yardımından faydalanabilir. 

18 yaşının üstündekiler içinse, raporda ‘tam bağımlı’ ifadesi yer alıyorsa, yine engelli yakını yardım alabiliyor.

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık
YORUMLAR 20
 • zafer gülten 3 gün önce Şikayet Et
  bide bu evde bakım maaşı alan kişilerin hastalarının eve uzman doktor yollanıp en az ayda bir kontrol edilmesi lazım. semtimde var birkaç tane,almışlar soyadı tutan akrabalarını,önüne bir tas çorba,bi kuru ekmek,yırtık pırtık eski giysiler,altına bi sünger yatak,sözde bakıyorlar.
  Cevapla
 • hhüseyin 3 gün önce Şikayet Et
  Allah başımıza hayırlı başlar versin. Yaşlılarımıza engellilerimize kim sahip çıkacaktı bu adamlar olmasa. Evde engellisi olanlar en azından bir can suyu alıyor şimdi
  Cevapla
 • misafir 3 gün önce Şikayet Et
  Seçimden sonra bunu da bir inceleyelim. Bakalım kimlere vermişler, kimler ihya olmuş görelim. İBB nin binaları, paraları hangi vakıflardan çıktı bakalım bunlar sadece partililere mi gitmiş yoksa hak sahibine mi?
  Cevapla
 • Vatandaş 3 gün önce Şikayet Et
  Bir haber yapıyorsunuz bari araştırın vatandaşa doğru bilgi verin. 2700 değil, 2300 küsürdü. Zamlı olan da Temmuz ayında değil Ağustos ayında yani bu ay hesaplara yatar.
  Cevapla
 • TüremişEYT 1 hafta önce Şikayet Et
  engelli yaşlı ötv istisnalı araç alma işine acilen son verilmeli çok istismar ediliyor bunların ötv giderlerini bize yansıtmanız hangi dine kitaba sığır haram zehir zıkkım olsun istismar edipde ötv li araç alanlara Allah kullanmaya nasip etmesin istismar edenleri
  Cevapla
 • m.ipek 3 gün önce Şikayet Et
  Ben yanlış olarak beğendim beğenmiyorum Senin yazdığını da kabul etmiyorum allah kiseye vermesin benim çocumun iki gözü görmüyor bana İstanbulu verseler ne yazar Çocumun bir gözü görse yeter benim için sen çok cahil bir insan olduğun beli ben yine senini cahil oluşuna bağışlıyorum allaha havale ediyorum. BU YAZDIĞIMI MUTLAK OKU SANA YETER.
  Cevapla
 • Fadime 1 hafta önce Şikayet Et
  Sürekli istismar edenler diyorsunuz ama genelleme de yapıyorsunuz ayrıca ÖTV giderleri niye size yansitilsin zehir zıkkım olucak ve kullanmayı nasip etmiyor ne kadar cahilce bir isyan anlamak mümkün değil.bu hak devlet tarafından verilmiştir 80 milyonluk ülkede bir avuç engellinin ÖTV siz araç alması niye bu kadar zorunuza gitti .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Jandarma Genel Komutanlığındaki atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de
Bakan Süleyman Soylu rakamlarla anlattı... CHP'nin yalanı elinde patladı