Beykoz'da 10 TIR dolusu tarihi eser ele geçirildi

Beykoz'da yapılan operasyonda Roma, Bizans ve Helenistik dönemine ait binlerce "Pitos" ve "Amfora"ya el konuldu. Operasyonda ele geçirilen eserlerin 9 kişilik arkeolog ekibiyle inceleneceği öğrenildi.

GİRİŞ 13.08.2022 13:31 GÜNCELLEME 13.08.2022 13:49
Bu Habere 61 Yorum Yapılmış

Beykoz'da peyzaj işi yapan bir iş yerinde  Roma, Bizans ve Helenistik döneme ait oldukları değerlendirilen çok sayıda tarihi eser bulunduğu ihbarı üzerine polis harekete geçti. İş yeri sahibinin müşterilerine 'replika' diye tanıttıkları eserlerin peşine düşen polis, şüphelileri fiziki ve teknik takibe aldı. Aylarca süren takiplerin ardından polis, ellerindeki tarihi eserleri yurt içinde ve yurt dışında sattıkları belirlenen şüphelilere operasyon düzenledi. 3 depo ve bir bahçeye yapılan operasyonda 10 TIR'ı dolduracak tarihi eser ele geçirildi. 

Büyük bir kısmı pitos ve amforalardan oluşan binlerce tarihi eserlerin büyük bir kısmının denizden çıkarıldığını bir kısmının ise Anadolu'nun farklı yerlerinden getirildiğini belirleyen polis, ele geçirilen eserlerin sayımı için çalışmalarına devam ediyor. Öte yandan ele geçirilen eserlerin incelenmesi için İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, Türk İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü ve Askeri Müzesi Müdürlüğü'nden 9 kişilik özel bir ekip oluşturuldu.

Polisin yaptığı araştırmalarda iş yeri sahibinin bahçe düzenlemelerini yaptığı özellikle yabancı müşterilerine ürünleri deniz yoluyla gönderdiği, müşterilerine kendini koleksiyoner olarak tanıttığı ortaya çıktı. Şüphelinin yaklaşık 30 yıldır eserleri topladığı ve 30 yılda 10 müze açacak kadar eser topladığı belirtildi.

KAYNAK: DHA
Ayşe Çolpan Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Çolpan Tan
YORUMLAR 61
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Vatan haini
  Cevapla
 • Hisar 1 ay önce Şikayet Et
  Diyelim ki haber doğru El koyacaksınız da ne olacak depolarda çürümeye terk edeceksiniz. Bırakın adamları ne güzel yabancılara satıp nakite çevirmişler.
  Cevapla
 • Polisten Kaçmaz 1 ay önce Şikayet Et
  Ekonomideki çöküşün sebebini tesbit edip, küp şebekesini çökertmişler...
  Cevapla
 • uzman ali 1 ay önce Şikayet Et
  gerçekten çoğu replika.. hiç bir toprak kap 500--600 sene sonra bu kadar temiz görünmez...adamlar turist kazıklıyormuş.. gerçek olanları yem olarak kullanmış...eskitme bile yapmamışlar..
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kültür bakanlığı ne iş görmüş 30yıl boyunca
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna'nın NATO başvurusuna ABD'den beklenmedik yanıt
Biden, Rusya'nın Ukrayna topraklarından yeni ilhaklarını eleştirdi