Son dakika: Bakan Soylu ve Bakan Kurum Düzce'de açıklamalarda bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremin yaşandığı Düzce'de açıklamalarda bulundu.

Son dakika: Bakan Soylu ve Bakan Kurum Düzce'de açıklamalarda bulundu
Son dakika: Bakan Soylu ve Bakan Kurum Düzce'de açıklamalarda bulundu
GİRİŞ 25.11.2022 01:12 GÜNCELLEME 25.11.2022 01:17
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz gün Düzce'de meydana gelen 5,9'luk deprem ile ilgili açıklamalarda bulunuyor.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Depremde 93 vatandaşımız yaralandı, 6 kişinin tedavisi sürüyor. Gerekli temeasları, tetkikleri ve değerlendirmeleri yaptık. Atacağımız adımları belirlemeye çalıştık. Bu çerçeve içerisinde afete müdahale için toplam 3 bin 748 personel bu depremde görev aldılar ve halen almaya devam ediyor. 19 bölgede çadır alanları oluşturduk. Vatandaşlarımız buralarda ve kapalı spor salonlarında misafir ediliyor. Şu ana kadar 20 bine yakın battaniye, 600'e yakın ısıtıcı dağıtıldı.

3 bin 450 hasar tespit talebinin 818'inin hasar tespiti yapıldı. Yarın da bir bu kadar daha tespit edilmiş olacak. Özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Aile Bakanlığımız 1 milyon, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 milyon, AFAD Başkanlığımız 16 milyon ödenek gönderdi. Burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız.

"90 BİN LİRA EŞYA YARDIMI SAĞLAYACAĞIZ"

Ağır hasarlı konutlarımız var. Eğer eşyasını alamayacak durumdaysa 90 bin liraya kadar eşya yardımı sağlayacağız. Aynı zamanda 30 bin lira kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı konutlarda kiracılar varsa 15 bin lira taşınma yardımı sağlayacağız. Küçük eşya hasarlarının tazmini için de 5 bin liraya kadar hasar karşılanmış olacak. Çatı hasarlarıyla ilgili de 5 bin liradan 15 bin liraya kadar karşılayacağız. Esnaflarımızı da yalnız bırakmayacağız. Diğer afetlerde yaptığımız gibi onların da zararları ile ilgili de adımları gerçekleştirmiş olacağız.

Bakan Kurum'un açıklamaları ise şöyle:

Vatandaşımızın ne ihtiyacı varsa yerinde tespit edip çözmek için çalışmalarımız sürdürüyoruz. Hasar gören tüm mahallerimizde ağır hasarlı binalarımızda gittik tespitlerimizi yaptık. Bir taraftan geçici barınma ve gıda ihtiyaçları giderilirken bir taraftan da hasar tespit çalışmalarını başlattık. Sahada 600'ü aşkın hasar tespit çalışması yürüten arkadaşımız var. Riskli gördüğümüz binalarda gerekli her türlü tespit yapılıyor. Bize gelen taleplerin büyük bir kısmını hallettik.

 

"DÜZCE GENELİNDE 71 BİNA AĞIR HASARLI OLARAK TESPİT EDİLDİ"

Toplamda 4 bin 316 binada hasar tespit çalışmalarımız yapıldı. Gölyaka'da 2 merkezde 4 olmak üzere 6 binamızı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri'nde 7 bina, 9 bağımsız bölüm, Kilimli'de 5 bina 9 bağımsız bölüm, Gölyaka'da 23 bina 42 bağımsız bölüm, Gümüşova'da 9 bina 16 bağımsız bölüm, merkezde 21 bina 31 bağımsız bölüm olmak üzere Düzce genelinde yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina ve 134 bağımsız bölüm tespit edildi.

Enes Kılıç Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Enes Kılıç
YORUMLAR 15
 • Temel 6 gün önce Şikayet Et
  devletimiz gereken desteği yapmaya çalışıyor..ama herşeyi de devletten beklenmemeli..bu gibi acil durumlarda tuzu kuru olan abilerimiz de maddi manevî destek mermeliyiz tüm vatandaşlarımız ..hani birlikten güç doğar derler ya.. öyle işte..Mevlam korusun,amin.
  Cevapla
 • Staj magduru 6 gün önce Şikayet Et
  Deprem mağdurları için eyt kapsamı 32/12/1999 olmali
  Cevapla
 • Hüseyin 6 gün önce Şikayet Et
  İzmir depreminde bize de 30 bin TL vereceklerdi. Ama benim evim değil bürom yıkıldığı için ve hiçbir eşyamı alamadığım halde hiç bir şey verilmedi. Sadece ortağıma 2.500 TL verildi.
  Cevapla
 • Yani 6 gün önce Şikayet Et
  Hep sözde olsa gerek
  Cevapla
 • mustafa37 6 gün önce Şikayet Et
  Parlamenter sistem gelince asgari 6 masa lideri bir araya gelecek te bşr karar alacaklar. Sonra da o karar uygulanacak. Masa şimdilik 6+1. Sonrası gidiyor. Bakalım 6+2, 6+3.....
  Cevapla
 • Elazığ lı 6 gün önce Şikayet Et
  Bizim gariban Elazığ başka bi memleket toprağımı acaba böyle paralar verilmedi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
GENAR'ın son anket sonuçları açıklandı: Erdoğan'ın oylarında sıçrama!
Karadeniz'de 20 saatlik 'Peçenek' operasyonu