Evcil hayvan sahipleri dikkat, son tarih 31 Aralık! Para cezası kapıda

Evcil hayvanlara yönelik başlatılan çip uygulamasında önemli bir eşikten atlanıldı. Şimdiye dek 700 bine yakın hayvana çip takıldığı belirtildi. Uygulamadan kaçan evcil hayvan sahiplerine de idari para cezası kesilecek. İşte çip uygulamasına dair tüm detaylar!

Evcil hayvan sahipleri dikkat, son tarih 31 Aralık! Para cezası kapıda
Evcil hayvan sahipleri dikkat, son tarih 31 Aralık! Para cezası kapıda
GİRİŞ 10.12.2022 19:29 GÜNCELLEME 10.12.2022 19:29
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bünyesinde çıkarılan Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik sayesinde şimdiye kadar 629 bin 165 hayvana çip takıldı.

Çip takılan hayvanların ırkı, türü; kilosu, boyutları ve adresi başta olmak üzere çoğu bilgisi PETVET'e (Ev Hayvanı Kayıt Sistemi) yüklenildi. PETVET uygulaması birden fazla avantaj sağlarken, kayıp hayvanların bulunmasında da aracı rol üstleniyor. 

Öte yandan evde beslediği kedi; köpek ve gelincik gibi hayvanlara henüz çip takmayanlara yönelik idari para cezası kesileceği aktarıldı.

Son tarih 31 Aralık Cumartesi günü olarak belirlenirken; 31 Aralık'tan sonraki çip takma uygulamalarında ilk önce para cezası ödeneceği, daha sonra çip takılacağı vurgulandı.

Konuya ilişkin olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Konya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mesut Koçak, şu ifadeleri kullandı:

“Ev hayvanları kayıt sistemi PETVET ile can dostlarımızı kimliklendiriyoruz, kayıt altına alıyoruz. Her yaştaki sahipli kedi ve köpeklere çip takılmasına, PETVET sistemine kayıt edilmesi ve pasaport düzenlemesi için son tarih 31 Aralık 2022. 2023 yılından itibaren yalnızca yeni doğan hayvanlara ceza uygulaması olmadan çip uygulaması yapılacaktır.

Mesut Koçak

Çip uygulaması ile PETVET sistemine kayıt işlemleri veteriner hekim polikliniklerinde ve muayenehanelerinde, ayrıca Tarım, Orman İl ve İlçe Müdürlüklerinde yapılmaktadır. 1 Ocak 2021 tarihinden bugüne kadar ülke genelinde 323 bin 647 kedi, 305 bin 505 köpek ve 13 gelincik olmak üzere toplamda 629 bin 165 ev hayvanı mikroçip ile kimliklendirildi, kayıt altına alındı.

Türkiye’de 4 milyon kedi ve 2 milyon köpek evcil hayvan olarak bakıldığı tahmin edilmektedir. Mikroçip takılarak kimliklendirilen hayvan sayısı çok az olduğundan biz veteriner hekimler olarak bu sürenin uzatılmasını talep ediyoruz. Konya’da kayıtlı 12 bin 100 köpek, 5 bin kedi olduğu varsayılırsa köpeklere takılan mikroçip 3 bin 600, kedilerde 4 bin 500. Kedide bu oran yüzde 90’ken, köpekte bu oran yüzde 30’dur."

KAYNAK: HABER7
Ramazan Dengiz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR 22
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  ben unutma peygamberimizde kedi besliyordu,ve o it dediğin hayvanlardan yedi uyurların köpeği Kıtmir cennete kabul edildi. Sen, Allah'ın yarattığı bu hayvanlara karşı düşmanlığınla cennet yüzü görebilecen mi acaba.
  Cevapla
 • Eyya 1 ay önce Şikayet Et
  bizim kedimiz var onu çoook seviyorum ama kısırlaştırmadık günah olur diye ama yavru kedi bakamam diyede çiftleştirmedik şimdi ikilemdeyim anne olmasa günah olur mu anneliği tatmalı mı o sebeple bazen güvenli bir yere bırakmak geçiyor içimden sevdiğim içinde bırakmak istemiyorum hangisi onun için iyi bilmiyorum çip meselesi daha farklı bir boyut taktırırsak anne olma şansı tamamen biter dışarıya bırakamam çünkü e taktırmazsak para cezası ya rahat bırakın bizi...
  Cevapla
 • Reis 1 ay önce Şikayet Et
  Geçen gün kisirlastiralim dedik. Veteriner hayvan başı en az 800 tl. Isteği. Birinin ayağı kırıldı veterinere 1000 tl ödedik. Kasabada yaşıyor. Belediye veterinerler ile anlaşıp en azından kısırlaştırma ve tedavilerini yaptirmali. Bu işler yasa ve laf ile olmuyor.
  Cevapla
 • Reis 1 ay önce Şikayet Et
  Annem şimdilik 10 kediye bakıyor. Seneye 20 ye çıkar. Bırakıp ayrı şehirde olan çocuklarının yanına bile gitmiyor. Bunlar aç kalır diye. Başka yere bırakalım diyorum. Günah diyor. Belediye ye bir kaçını alın dedik. Biz bakamiyoruz diyor. Hayvanseverler ancak laf salatası yapıyor. Şimdi bunlara çip mi takılacak. Bu arada annem 88 yaşında! !!
  Cevapla
 • cesaret 1 ay önce Şikayet Et
  Bu bir deney istenilen başarıya ulaşılırsa cip takma işi sıra insanlara gelecek..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
"İspat ederseniz istifa ederim" diyen DEVA Partili Ekmen'i zora sokacak video
Paludan'ın yeni provokasyonu sonrası Türkiye'den Danimarka'ya sert tepki