Üç subayın şehit olduğu olayda skandal!

İtirafçı PKK’lının gösterdiği bölgede jandarma komutanı kaybolunca, alana sivil araç ve kıyafetle gönderilen subaylar pusuya düşürüldü.

Üç subayın şehit olduğu olayda skandal!
Üç subayın şehit olduğu olayda skandal!
GİRİŞ 22.05.2012 07:46 GÜNCELLEME 22.05.2012 09:39
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Zafer Kütük'ün haberi

Hatay Dörtyol’da 3 subayın şehit olduğu PKK saldırısının ayrıntıları netleşiyor. Üç subayın şehit olduğu olayla ilgili hazırlanan ilk raporda bir dizi ihmaller zincirine rastlandı. Mehmetciğin, sağ olarak ele geçirilen bir teröriste ‘üç el bombasının’ bulunduğu bir sığınak için yer gösterme yaptırılması için 13 tim’in Bülke Yaylası’na sevk edildiği öğrenildi. Araziye çıkıldığında ise, Hatay İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Yarbay Mesut Cihaner emrindeki zırhlı kobra araçla birlikte kayboldu ve tüm unsurlar Cihaner’i aramak için seferber edildi. Görevli olmadıkları halde sivil kıyafetlerle korumasız bir şekilde bölgeye sevk edilen üç subay pusuya düşürüldü.

Yine Silvan Komutanı var

17 Mayıs 2012 günü Dörtyol Bülke Yaylasında 3 subayın şehit olduğu olayın perde arkasıyla ilgili araştırmada ilk rapor hazır. 13 askerin şehit olduğu Silvan saldırısı sırasında Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı olan Adana Bölge Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu’nun burada da ihmallerden sorumlu kişi olduğu ileri sürüldü. İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen, Jandarma Özel Harekât Bölük Komutanı Üsteğ. Aytaç Kaya ve Tim Komutanı Jandarma Teğmen Ahmet Tarım’ın kaybolan komutanlarını ararken pusuya düştükleri belirlendi.

 Savcının uyarısı dinlenmedi

 Edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz günlerde sağ olarak ele geçirilen bir terörist samimi itiraflarda bulunarak bir sığınağın yerini gösterebileceğini söyledi. Sığınakta yalnızca üç adet el bombası olduğunu söyleyen terörist için cumhuriyet savcılığı yüksek risk nedeniyle yer gösterme izni vermedi. Buna rağmen Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu’nun talimatıyla 13 timden oluşan 300 kişi araziye çıktı. Emniyeti sağlamak aracıyla zırhlı araçla birliklerin önünde giden komutan yardımcısı Yarbay Mesut Cihaner, kendi sorumluluk bölgesi olmasına rağmen beraberindeki zırhlı araçla birlikte arazide kayboldu. Cihaner’in bulunması için arazide bulunan yaklaşık 300 personel seferber olurken, yaklaşık yarım saat süren arama faaliyeti süresince birliklerin emniyeti tehlikeye düştü.  Zırhlı Kobra aracının kaybolması üzerine paniğe kapılan Hatay İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Başoğlu, operasyonda görevi olmayan personelleri de bölgeye sevk etti. İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen ve iki personeli de sivil kıyafetlerle korumasız ve zırhsız sivil bir araçla teröristlerin bulunduğu riskli bölgeye gönderildi.

Hastaneye geç gönderildi

Bu bölgede PKK’nın pususuna düşen subaylar şehit olurken ikinci bir skandal daha meydana geldi. Erhan Binbaşı ve Aytaç Üsteğmen yaralı olarak hastaneye sevk edilirken yarası en hafif olan Jandarma Teğ. Ahmet Tarım, yolun altında fark edilemediği için hastaneye yarım saat geç gönderildi. Bölgede herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı teröristlerin arazi şartlarından faydalanarak çekildiği öğrenildi. 300 askerin görev aldığı operasyonda İnsansız Hava Aracı kullanılmamasın da önemli bir planlama hatası olduğu belirtildi. İHA’ların bölgeye üç subay şehit olduktan sonra sevk edildiği öğrenildi.

ŞEHİT BİNBAŞI DİKMEN’İN AİLESİNE TAZİYE

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, beraberinde eşi Yıldız Atalay, AK Parti Kırıkkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal eşi Olcay Köksal ile birlikte geçtiğimiz günlerde Hatay Dörtyol’da şehit olan Jandarma Binbaşı Erhan Dikmen’in, Kırıkkale’ye bağlı Delice İlçesi’nde oturan baba ocağını ziyaret etti. Beşir Atalay ile eşi Mehmet Dikmen ile şehit Binbaşı’nın eşi Işılay Dikmen’e taziyede bulundu.

Star

YORUMLAR 18
 • Matmaca 8 yıl önce Şikayet Et
  ilk önce...2. .itirafçıya bile güvenmemeli.adamların ayaklarına silahsız 3 subayımızı göndermişiz.alın size hedef der gibi.bolu dağlarında kayıp dağcıları aramıyorsun ki.terör bölgesinde sığınak olan muhtemelen bir grup teröristin dolaştığı bir alandasın.peki kayıp yarbay bulundu mu.nereye gitmiş kendileri acaba.haberde yokta.
  Cevapla
 • Akilbey 8 yıl önce Şikayet Et
  ergenekon veya ajan işi olabilir!. nezir yalçın ve onur mert çok haklısınız! mermilerin balistik incelemesi yapılmalıdır. 300 kişinin arasından sadece sivil olarak götürülen subaylar şehit oluyor. uludere gibi bir hıyanet burada da var. pis kokular geliyor. ama, bir çok hıyanette olduğu gibi; gibi bunun da üstü örtülebilir...
  Cevapla
 • ismail bayrak 8 yıl önce Şikayet Et
  reenkarnasyon,. tüh be; reenkarnasyon' a da inanmıyorum, allah' ım vardır bir hikmeti de, 'normal bir ülkede dünyaya gelseydim' diyorum çoklukla, affeyle, değil, amacım isyan...
  Cevapla
 • Nahit Pazarbaşı 8 yıl önce Şikayet Et
  tuğgeneral..?????. bu tuğgeneralin yaptığı bir değil iki değil.bu tuğgenerali derhal görevinden alın ve yargıya teslim edin.ergenekon hala var orduda bitmedi.tedbir alınmazsa daha çooook mehmetçiği şehit veririz....!!!
  Cevapla
 • ali bozkurt 8 yıl önce Şikayet Et
  bu hadisenin 100 de 1 i olsa. bu hadisenin 100 de 1 i kadar vehameti olan başka bir olay olsa, diğer kurumlarda üst amirler hemen açığa alırlar. ya hu okulda lavabo taşı çocuğun üstüne düştü. okul müdürünün akıbeti ne oldu........biri ihmal diğeri ne pekiii. hoş ihmal de olsa okul müdürü inşaatçı değil... e bu tuğ general bu işi o bölgede en iyi bilen değil mi!!!!!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sisi ateşle oynuyor! Libya sınırında sıcak dakikalar, Türkiye'ye de gözdağı
Kıbrıs’ta Rum Kesimi'nden ağır tahrik