Davutoğlu: Hasta adam artık Avrupa

Londra'da Türkiye'nin elde ettiği başarıların sırrını açıklayan Davutoğlu bölgesel merkez haline dönüşen İstanbul'a da dikkat çekti.

Davutoğlu: Hasta adam artık Avrupa
Davutoğlu: Hasta adam artık Avrupa
GİRİŞ 20.01.2015 13:22 GÜNCELLEME 20.01.2015 16:03
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Borsa İstanbul öncülüğünde ve İstanbul Finans Merkezi Girişimi iş birliğiyle hayata geçirilen "İstanbul: Bölgesel Merkez, Küresel Aktör" isimli forum dizisinin üçüncü etkinliği Londra'da yapıldı.

Etkinlikte konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin yakaladığı başarıların sırlarından bahsederken, İstanbul'un da bölgesel bir merkez haline dönüştüğüne dikkat çekti.

AVRUPA'YI GÜÇLENDİRECEK BİRLİKTELİK


İstanbul ve Londra'nın bir araya gelmesi halinde Avrupa Birliği'nin de güçleneceğini vurgulayan Davutoğlu, Brüksel'in farklı alternatifler üzerinde yoğunlaşacağına İstanbul-Londra birlikteliğine bakması gerektiğini söyledi.

''HASTA ADAM'' ARTIK AVRUPA

Konuşmasında bir zamanlar Osmanlı için kullanılan "Hasta Adam" teriminin artık Avrupa için kullanıldığını söyleyen Davutoğlu, "Hasta Adam terimi Osmanlı'nın son dönemi için kullanılmakta iken 21. yüzyılın başında Avrupa için kullanılmaya başlandı" dedi.

BAŞARININ SIRRI

Türkiye nasıl oldu da önde giden bir ekonomi haline dönüştü? sorusuna cevap olarak  Davutoğlu, bu günlere iyi bir irade, istikrarlı bir duruş ve şeffaf bir yönetim ile gelindiğini ifade etti.

BAŞARININ ALTINDA SADECE PETROL YOK


Türkiye'nin bütçe açığının yüzde 5,6'ya altına indiğini de aktaran Davutoğlu, önümüzdeki sene bütçede fazlalık hedeflendiğini söyledi. Bu başarının birileri tarafından petrole bağlanabileceğini de söyleyen Davutoğlu, ''Ama unutmayın ki bu başarı başladığında petrol fiyatları yüksekti.'' diye de hatırlatmada bulundu.

KRİTİK YILDA 1.3 MİLYON KİŞİLİK İŞ HACMİ OLUŞTURDUK

2014'ün kritik bir yıl olmasına rağmen Türkiye'de 1.3 milyon kişilik iş hacmi oluştuğuna da dikkat çeken Davutoğlu, ''Eğer Türkiye Avrupa Birliği üyesi olsaydı işsizlik rakamları çok daha düşük olacaktı.'' dedi.

EN ÖNEMLİ NOKTA SİYASİ İSTİKRAR

Enflasyonunun indiğini ve Nisan- Mayıs döneminde daha da ineceğini aktaran Davutoğlu, ''Bütün ekonomiler daralırken Türkiye'nin ekonomisi daha da büyüdü. Demek ki ekonomi için ilaçlar ve reçeteler çok önemli. Son 12 yıldaki başarıda en önemli nokta siyasi istikrardı.'' diye konuştu.

BÖLGESEL HAP İÇİN 65 ÜLKE İLE İMZA ATTIK

Gerçek bir merkez olarak bakacak olursak Türkiye'nin bölgesel bir hap, bir merkez olduğunu söyleyen Davutoğlu, ''Orta Avrupa'dan Çin'e kadar en büyük endüstri Türkiye. Bölgesel bir hap olabilmek için 65 ülke ile serbest ticaret antlaşmaları imzaladık.'' dedi.

EN İYİ ÖRNEĞİZ

''62. Türk Hükümeti olarak gücün transferinin en iyi şekilde gerçekleştirildiği bir örneğiyiz.'' diyen Davutoğlu, ''5 ay içinde 25 sektörel transformasyon programı gerçekleştirdik. Bin 500'ün üzerinde eylem planını açıkladık.'' dedi.

4 SAATLİK UÇUŞ İLE 60 ÜLKE

Dünyanın en büyük havaalanının İstanbul'a yapılacağını ve bu havaalanın yılda 150 milyon yolcu kapasiteli olacağını söyleyen Davutoğlu, ''İstanbul gerçek bir merkez. İstanbul'dan 4 saatlik uçuşla 60 ülkeye gidebiliyorsunuz.'' diye konuştu.

EN BÜYÜK 5 MERKEZDEN BİRİ OLACAK

İstanbul'un coğrafi merkez olmasının yanı sıra finans merkezi haline de dönüşeceğini vurgulayan Davutoğlu, ''İstanbul dünyanın en büyük 5 finans merkezinden biri haline dönüşecek.'' dedi.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Ümit Can 7 yıl önce Şikayet Et
  Alim gücünü yok saymak olaya metin şentürk gibi bakmak demektir.Market ve alisveris merkezleri her gecen gün daha çok ciro yapıyor bos konuşmak yerine arada bir gezin piyasayı bugün açım diyen biri varsa emin olun ki bu kişinin kendisinden kaynaklanıyor.Asgari ücretle birilerinin sirtinizdan para kazanmasını seyretmek yerine daha iyiyi hakettiginizi fiili olarak kendinize kabul ettirin
  Cevapla
 • salim 7 yıl önce Şikayet Et
  hasta değil kanser olmuş avrupa! her türlü gayrımeşru iş var. bütün hücrelerine kadar, iliklerine kadar kanser olmuş. can çekişerek sona gidiyor.
  Cevapla
 • H.B.V 7 yıl önce Şikayet Et
  İşte bu!...Helal olsun A.Davutoğluna AB.ye laf yapıştırmış...Hasta adam artık Avrupa.
  Cevapla
 • mehmet bingöl 7 yıl önce Şikayet Et
  zenginle fakir arasında fark uçurum oldu düşünsenize biri 891 ile aile geçindiyor
  Cevapla
 • frdun 7 yıl önce Şikayet Et
  madem hasta adam Avrupa, onlar bize hasta adamsınız sıfatı takarak avrupaya layık görmezken, biz neden hastalık olan yere koşarak gitmeye çalışıyoruz ki, artık bırakın şu avrupayı içimize yani kendi din arkadaş ve kültürümüze sahip çıkacak ortadoğuda güvenli bir birlik kurmak hayal olmaktan çıkmalı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da kar yağışı nedeniyle motosiklet ve elektrikli scooter kullanılmayacak
Schwarzenegger dünyayı şoke etti! Faciaya neden oluyordu