İzmir

"İzmir'de şarbon tanısı koyduğumuz vaka yok"

14:22 06 Eylül 2018
"İzmir'de şarbon tanısı koyduğumuz vaka yok"

İzmir Sağlık Müdürü Bediha Salnur, sosyal medyada paylaşılan "şarbon" iddiaları nedeniyle paniğe kapılan bazı vatandaşların hastanelere başvurduğunu, yapılan tetkiklerde İzmir'de hastalığa rastlamadıklarını söyledi.

Salnur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı sosyal medya kullanıcılarının "İzmir'deki hastanelerde şarbon vakası" görüldüğüne dair paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Ege Üniversitesi ile Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine birkaç hastanın ciltlerindeki lezyon nedeniyle başvuruda bulunduğunu, bu kişilerin hekimler tarafından muayene edildiğini, şarbon hastalığına rastlanmadığını ifade eden Salnur, "Sosyal medya paylaşımlarının neden olduğu panik nedeniyle hastanelere başvurular oldu, İzmir'de şarbon vakası yok, panik yapacak bir durum da söz konusu değil." dedi.

Sosyal medyadaki paylaşımlar karşısında vatandaşın dikkatli olmasını isteyen Salnur, şöyle konuştu:

"Şarbon tanısı koyduğumuz vaka yok. Biz şarbon hastalığını netleştirmeden, vatandaşa 'hastasınız' ya da 'hasta değilsiniz' demek istemiyoruz. Cilt lezyonu olan vatandaşlarımızın durumu değerlendiriliyor. İzmir'de karantinaya alınmış hayvan grubu da vaka da yok."

Salnur, şarbon hastalığı nedeniyle Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinin boşaltıldığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.