İdrar kaçırma 10 dakikada tedavi edilebiliyor!

Ülkemizde idrar kaçırma sıklığını araştıran çalışmalar, menopozdaki kadınların %40 - 69'nun, doğurganlık çağındaki kadınların 20 - 46'sının değişik derecelerde idrar kaçırdığını ortaya koymaktadır.

İdrar kaçırma 10 dakikada tedavi edilebiliyor!
İdrar kaçırma 10 dakikada tedavi edilebiliyor!
GİRİŞ 28.11.2011 11:50 GÜNCELLEME 28.11.2011 11:50

İdrar kaçırma bu durumla karşılaşan kadınların hayatını ciddi bir şekilde etkilemesine karşın, çok az bir kısmı hekime tedavi için başvuruyor. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı aynı zamanda Türk Ürojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Fuat Demirci , Doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 20 – 46'sı idrar kaçırmadan yakınıyor!

Kadınların büyük kısmı (% 80) idrar kaçırmayı yaşlanma ve doğumun doğal bir sonucu olarak görüyor. Bu çalışmalar göstermiştir ki ülkemizde kadın nüfusunun % 8- 10’unda ( 3 - 3.5 milyon) ciddi şekilde tedavi edilmesi gereken idrar kaçırma sorunu mevcuttur. İdrar kaçıran hasta sürekli ped veya bez kullanmakta, kendini evi ile sınırlamakta, kaçırma ve koku nedeniyle sosyal ilişkilerini sınırlamaktadır. Bu durum bazen ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır.

İdrar kaçırmanın en önemli nedeni; pelvis tabanının ve idrar torbasının destek dokusunun zayıflamasına bağlı olarak oluşan idrar kaçırmadır. Bu tip idrar kaçırmada, hasta öksürüp aksırdığı, zorlandığı zaman istem dışı idrar kaçırmaktadır. Bu durum genellikle çok sayıda doğum yapma, iri bebek doğurma, evde kendi kendine doğum yapma, zor doğum yapma, müdahaleli doğum yapma ya da eğitimli olmayan kişiler tarafından doğurtulma ile ilişkilidir. Ayrıca ileri yaş, menopoz, uzun süren kabızlık, şişmanlık, astım, bronşit gibi akciğer hastalıklarına bağlı olarak da sık görülür. Ülkemizde doğum sayısının fazla olması nedeniyle istem dışı idrar kaçırmanın 2/3'sini bu tip idrar kaçırma oluşturmaktadır ve sıklıkla doğurganlık çağındaki genç kadınlarda rastlanmaktadır.

İdrar kaçırma hastanın yaşam kalitesini düşüren ciddi bir hastalıktır. Eğer hastanın şikayetleri ciddiyse, ped kullanıyor ve idrar kaçırma sosyal hayatını etkiliyorsa seçilecek tedavi yöntemi ameliyattır.

Günümüzde gelişmiş ülkelerde lokal anestezi kullanarak küçük bir kesi ile 10 dakika süren ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlarda hasta aynı gün taburcu edilmektedir ve uzun dönem başarı oranları % 90’ın üzerindedir. Genital sarkmaların tedavisi de yeni yöntemlerle % 90 başarı ile yapılmaktadır.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail görüntüleri yayınladı! 'Lübnan'ı vurduk, devamı gelecek'
CHP'liler yalana öyle kanmış ki Kılıçdaroğlu'na da inanmadılar!