Konya

8. Konya Bilim Festivali'ne büyük ilgi

11:06 12 Ekim 2021
8. Konya Bilim Festivali'ne büyük ilgi

Açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın gerçekleştirdiği, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen 4 günlük Konya Bilim Festivali yoğun katılımla gerçekleşti.

Açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da ziyaret ettiği festival, Konya'dan ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden on binlerce bilim meraklısına ev sahipliği yaptı. Konya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konya Bilim Merkezi'nde "Milli Teknoloji Hamlesi Nasıl Yapılır? Nasıl Çalışır?" temasıyla düzenlenen 8. Konya Bilim Festivali'nin çok yoğun ilgi gördüğü belirtildi.

“ÇOK BÜYÜK BİR ENERJİ OLUŞTU”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın 4 gün süren festivalin son gününde de çocuklarla ve gençlerle bir araya geldiği kaydedilen açıklamada, Altay'ın şu ifadelerine yer verildi:

"Çok büyük bir coşku ve çok büyük bir enerji oluştu. Çocuklarımızın gözündeki ışık bizi gelecek yıl için çok daha heveslendirdi. İnşallah gelecek yıllarda çok daha büyüyerek Konya Bilim Festivali yoluna devam edecek. Bilim Festivali'ndeki amacımız çocuklarımızı Konya Bilim Merkezi ile tanıştırmak. Milli Savunma Sanayimizin önemli firmaları Bilim Festivali'mize katıldı. Milli Teknoloji Hamlemizin ürünlerini burada göstermiş olduk."

KATILIMCILAR BİLİMSEL KEŞİF SÜRECİNE AKTİF OLARAK DAHİL OLDU

Festivale gelen ziyaretçilerin TÜBİTAK, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN ve BAYKAR gibi Türkiye'nin önemli savunma sanayi ve bilim-teknoloji kuruluşlarının yer aldığı festivalde, Milli Muharip Uçağı, yerli ve milli savaş helikopteri "Atak", İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar TB2, yerli genel maksat helikopteri "Gökbey", Uçan Araba Cezeri gibi araçları gezdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"75 bin metrekarelik açık alan üzerinde gerçekleştirilen Konya Bilim Festivali'nde, bilimsel etkinlikler, bilim gösterileri, yarışmalar, simülatörler yer aldı. Doğa ve tarım, robotik ve kodlama, teknoloji ve tasarım, uzay ve havacılık gibi alanlarda gerçekleşen atölyelerde katılımcılar bilimsel bir keşif sürecine aktif olarak dâhil olma keyfini yaşadı. Ayrıca uçak modeli yapımı, 3B yazıcı etkinlik alanları, uzay mekiği yapım atölyesi, astronomi gözlemleri, elektronik tasarım atölyeleri gibi uygulamalar da festivalde bilim meraklılarıyla buluştu."

YORUMLAR

ETİKETLER
Haber7.com Yerel Haberler bölümünde yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haber kaynağı olan ajanslardır.