11. İstanbul Edebiyat Festivali’nin Açılışı 26 Aralık’ta
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Fatih, Zeytinburnu, Pendik ve Sultanbeyli belediyelerinin desteğiyle düzenlediği, bu yıl 11’incisi yapılacak olan İstanbul Edebiyat Festivali başlıyor.
26-27-28 Aralık tarihleri arasında “Edebiyat ve Gençlik” temasıyla İstanbullulara edebiyat şöleni yaşatacak olan festivalin açılışı, 26 Aralık Perşembe günü (Yarın) saat 11.30’da TYB İstanbul’un mekânı olan Kızlarağası Medresesi’nde yapılacak.
Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Fatih, Zeytinburnu, Pendik, Sultanbeyli belediyelerinin desteğiyle gerçekleştirdiği 11. İstanbul Edebiyat Festivali, 26 Aralık Perşembe gününden itibaren şehre edebiyat bayramı yaşatacak.
Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı yaptığı açıklamada İstanbul Edebiyat Festivali'nin Türkiye'nin en büyük edebiyat organizasyonu olduğunu belirterek edebiyatseverlerin teveccühüyle geleneksel hale geldiğini ifade etti.
AÇILIŞ COŞKUSU
26 Aralık Perşembe günü saat 11.00’de gerçekleşecek açılışta, Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan bir konuşma yapacak. Göksel Baktagir’in açılış konserinin ardından Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yöneteceği, A.Ali Ural ve Doç. Dr. Mehmet Samsakçı’nın konuşmacı olarak katılacağı “Edebiyat ve Gençlik” başlıklı açılış oturumu gerçekleşecek. Türkiye Yazarlar Birliği Genel Başkanı Musa Kazım Arıcan da açılış gününde Doç. Dr. Dursun Ali Tokel ve Prof. Dr. Şaban Sağlık’ın konuşacağı “Edebiyatçıların Gençlik Yılları” başlıklı oturumu yönetecek.
11. İSTANBUL EDEBİYAT FESTİVALİ PROGRAM AKIŞI
1. GÜN: 26 Aralık Perşembe
11.30
PROTOKOL KONUŞMALARI:
AÇILIŞ KONUŞMASI:
D.Mehmet Doğan
12.00
MÜZİK DİNLETİSİ
Göksel Baktagir
13.00
EDEBİYAT ve GENÇLİK
Oturum Yöneticisi: Mahmut Bıyıklı
A.Ali Ural
Doç. Dr. Mehmet Samsakçı
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
13.00
GENÇLERİN DERGİLERİ, DERGİLERİN GENÇLERİ
Oturum Yöneticisi: Şeyma Subaşı
Enver Aykol (Genç Sanat Dergisi)
Murat Açıkgöz (Yarın Dergisi)
Yusuf Temizcan (Genç Dergi)
Yer: Ali Fuat Başgil Anadolu İmam Hatip Lisesi
13.30
TİYATRO GÖSTERİMİ
Oyun: Üç Kuyu Bir Yusuf
Yer: Pertevniyal Lisesi
14.00
GENÇLERLE BAŞBAŞA
Dr. Savaş Ş. Barkçin
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
15.00
GENÇ ŞAİRE NASİHATLER
Oturum Yöneticisi: Dr. Enes Kala
Ali Emre
Osman Özbahçe
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
16.00
EDEBİYATÇILARIN GENÇLİK YILLARI
Oturum Yöneticisi: Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan
Doç. Dr. Dursun Ali Tokel
Prof. Dr. Şaban Sağlık
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
17.00
MÜZİK DİNLETİSİ
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
18.00
KİTABINA GÖRE KONUŞALIM
Oturum Yöneticisi: Belkıs İbrahimhakkıoğlu
Funda Özsoy Erdoğan
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
19.00
GENÇ SÖYLEŞİ:
YAZMASAK DA OLUR MU?
Oturum Yöneticisi: Mahmut Coşkun
Aykut Ertuğrul
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
2. GÜN: 27 Aralık Cuma
10.00
NECİP FAZIL ÖZEL OTURUMU
“Gençlerin Dilinden Necip Fazıl”
Oturum Yöneticisi: Kübra Özcan
Vildan Karaduman: “Necip Fazıl’ın ‘Çile’si”
Abdülkadir Çakıl: “Çile'nin Maestrosu ve Kaotik Bir Senfoni”
Abdulkadir Bekdemir: “Necip Fazıl ve Dil”
Bilal Enes Özensel: “Ferd ve Cemiyet”
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
11.00
ROMAN ve GENÇLİK
Oturum Yöneticisi: Kaan Murat Yanık
Fatih Baha Aydın
Kadir Daniş
Meliha Öz
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
11.00
SEZAİ KARAKOÇ ÖZEL OTURUMU
“Sezai Karakoç’un Gençlik Dönemi Şiirleri”
Oturum Yöneticisi: Muzaffer Doğan
Zafer Acar
Yer: İstanbul İl Milli Eğitim Kütüphanesi
12.30
İLK KİTAPLAR İLK HEYECANLAR
Oturum Yöneticisi: Naime Erkovan
Hande Aydın
İrem Ertuğrul
Tuğba Ekiz
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
14.00
“ŞAİRLERİMİZİN İDEALİNDEKİ GENÇLİK TAHAYÜLLERİ”
Oturum Yöneticisi: Adem Turan
Dr. Şeref Akbaba
Yunus Emre Altuntaş
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
14.30
İSTANBUL ŞARKILARI DİNLETİSİ
Hakkı Demir Gençlik Korosu
Yer: Akademi Beyoğlu
15.00
GENÇ ŞAİRLER ŞİİR ŞÖLENİ
Oturum Yöneticisi: Adem Kaya
Ahmet Akarsu
Ali Seyyah
Berat Bıyıklı
İlker Nuri Öztürk
İmran Sadayi
Muhammed Enis Özel
Sümeyra Yaman
Şafak Çelik
Turgay Demirel
Uğurcan Güler
Yer: Akademi Beyoğlu
15.00
HİKÂYENİN GENÇLERİ
Oturum Yöneticisi: Güray Süngü
Aynur Dilber
Betül Ok
İlknur Demirci
Recep Kayalı
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
16.30
İSMET ÖZEL OTURUMU
“İsmet Özel’in Gençlik Dönemi Şiirleri”
Hakan Aslanbenzer
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
17.00
FİLM GÖSTERİMİ
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
17.30
ŞİİR ve GENÇLİK
Oturum Yöneticisi: Sedat Yılmaz
Aykut Nasip Kelebek
Gökhan Ergür
Meryem Kılıç
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
18.00
BELGESEL GÖSTERİMİ
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
18.00
MÜZİK DİNLETİSİ
“Şiir Sözlü Şarkılar”
M. Sadi Karademir
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
3. GÜN: 28 Aralık Cumartesi
10.00
MUSTAFA KUTLU ÖZEL OTURUMU
“Gençlerin Dilinden Mustafa Kutlu”
Oturum Yöneticisi: Sinem Kaynak
Havva Bilkay
Hacer Hümeyra Koçak: Mustafa Kutlu’nun Hikâyelerinde Zaman ve Mekân
Beyda Nur Kaya: “Mustafa Kutlu'nun Eserlerinde ‘Sevgi’”
Cengiz Ergot: Mustafa Kutlu’da Samimiyet ve Köylü-Şehirli, Eski-Yeni Mefhumu
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
11.00
İSTANBUL’UN EDEBİYAT MAHFİLLERİ
Oturum Yöneticisi: Fatma Gülşen Koçak
Doç. Dr. Turgay Anar
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
12.00
BABAM ORHAN KEMAL
“Vefatın 50. Yılında Orhan Kemal Özel Oturumu”
Işık Öğütçü
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
13.00
2019 KÜLTÜR VE EDEBİYAT GÜNDEMİNDEN KALANLAR
Oturum Yöneticisi: Hüseyin Emiroğlu
Bedir Acar
Bünyamin Yılmaz
İhsan Kabil
İsmail Halis
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
14.00
GENÇLERLE HASBİHÂL
Oturum Yöneticisi: Yusuf Temizcan
Ahmet Murat
İsmail Kılıçarslan
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
15.00
GİDENLERİN ARDINDAN “NURİ PAKDİL ÖZEL OTURUMU”
Oturum Yöneticisi: Naime Erkovan
Hüseyin Su
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
16.00
GENÇLERLE BAŞBAŞA
Prof. Dr. Ümit Meriç
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
17.00
GENÇLİĞE HİTABE
Yusuf Kaplan
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
18.00
ÖDÜL TÖRENİ
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
19.00
BEHÇET NECATİGİL ŞİİR AKŞAMI
Adem Kaya
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi
19.30
GENÇLİK KONSERİ
Yer: TYB İstanbul Şubesi / Kızlarağası Medresesi