ABD'den tarihi 'YPG' itirafı

ABD'li Komutan Austin, YPG ile Rusların işbirliği yaptığını söyleyerek "YPG'nin Suriyeli muhalifleri hedef aldığına dâir kanıtlar var" dedi.

ABD'den tarihi 'YPG' itirafı
ABD'den tarihi 'YPG' itirafı
GİRİŞ 09.03.2016 03:25 GÜNCELLEME 09.03.2016 10:39
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Llyod Austin, Suriye'de ılımlı muhalif gruplara yönelik başarısızlıkla sonuçlanan eğit-donat programının daha küçük çaplı olarak yeniden planlanmasını talep ettiğini söyledi.

Kısa bir süre sonra görevinden ayrılacak olan Austin, ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Komutanı General David Rodrigez ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde DAEŞ'e karşı yürütülen operasyonlara ilişkin bilgi verdi.

EĞİT DONAT PROGRAMININ YENİDEN BAŞLATILMASI

DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik başarısızlıkla sonuçlanan eğit-donat programının yeniden gözden geçirilip geçirilmediğine ilişkin soruya, Austin, ''Evet, gözden geçiriyoruz. Farklı bir yaklaşım sergileyerek bu çabayı yeniden başlatmak için izin istedim'' yanıtını verdi.

Austin, ilk etapta çok sayıda insanın uzun süreli eğitimlere alındığına dikkati çekerek, ''Bu çabayı yeniden başlatmak isterken daha az sayıda insana odaklanmak istiyoruz ki onları spesifik olarak eğitebilelim'' şeklinde konuştu.

YPG İLE RUSLARIN İŞBİRLİĞİ

Austin, bir soru üzerine, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı YPG ile Rusların işbirliği yaptığını söyledi. Suriye’nin kuzeybatısında YPG ile Ruslar arasındaki işbirliğini gözlemlediklerini ifade eden Austin, ''Ülkenin kuzeybatısında YPG unsurları ile Rusların işbirliği yaptığını gördük. Bunu seyrek gerçekleşen bir işbirliği olarak tanımlayabilirim'' dedi.

Austin, bir başka soruyu yanıtlarken ''YPG'nin, ABD'nin desteklediği Suriyeli muhalifleri hedef aldığına dair deliller var'' ifadesini kullandı.

RUSYA İLE İRAN ARASINDAKİ YAKINLAŞMA

CENTCOM Komutanı Austin, Rusya ile İran arasında Suriye meselesindeki yakınlaşmanın ''stratejik ortaklığa'' doğru gittiğini söyledi. Austin, ''Rusya'nın İran'la arasındaki işbirliğinin sınırlarının, Suriye'deki operasyonlara ilişkin yakın dönemdeki koordinasyonu aştığı görülüyor ve bu, stratejik bir ortaklığın doğmasına doğru ilerliyor'' diye konuştu. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 24
 • Niyazi 5 yıl önce Şikayet Et
  bunlari hehe diyip geciceksin hergün bir yalanlan ortaya cikiyorlar bunlar ne dediklerini bilselerdi bu savas bu Kadar uzun sürmezdi menfat ve cikar baska bisi yok Almanya gecen sene askerimalzeme satmakta rekor kirmis bu silahlar kimlere satildi nerelere gitti herkes bilmemezlikten geliyor olanda bizim vatanimiza milletimize oluyor bunlar Kadar iki yüzlü yok bu dünyada
  Cevapla
 • çok gec 5 yıl önce Şikayet Et
  gecde olsa gerçeğe yönelmiş olacaklar. Gecde olsa olmalı ve her şey tersine dönmeli.suriye suriye olarak kalmalı
  Cevapla
 • assaa 5 yıl önce Şikayet Et
  abd ypg nin ne olduğunu bilmiyor mu abd ve batılılar için önemli olan çıkarlarıdır...stratejik dostmuş...
  Cevapla
 • VATANSEVER 5 yıl önce Şikayet Et
  uyanda balıga gidelim adi amerika
  Cevapla
 • hataylı 5 yıl önce Şikayet Et
  hadi yaaa senin 8000 bin askerin ne geziyor pyd nin içinde demezlermi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sergen Yalçın: İstifa dahil birçok konu gündemimizde
Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na cevap: Siyasi ahlakla bağdaşmaz