Japon otomotiv devi Nissan gözünü Ay'a dikti

Nissan Motor, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği ve ay yüzeyinde kullanılmak üzere tasarlanan keşif aracı görücüye çıktı.

Japon otomotiv devi Nissan gözünü Ay'a dikti
Japon otomotiv devi Nissan gözünü Ay'a dikti
GİRİŞ 02.12.2021 13:06 GÜNCELLEME 02.12.2021 16:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Nissan'ın motor kontrol teknolojisinden güç alan aracının, Ay'ın dalgalı yüzeyinde sorunsuz bir şekilde hareket etmesi bekleniyor. Japon otomotiv devi Nissan, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) ile ortaklaşa geliştirdiği Ay taşıtının prototipini kamuoyuna tanıttı.

Nissan'ın elektrikli araçlarda kullanmak üzere geliştirdiği motor kontrol teknolojisinden yararlanan aracın, Ay'ın dalgalı yüzeyinde sorunsuz bir şekilde hareket etmesinin hedeflendiği bildirildi. Sürücüsüz olarak hareket etmek üzere tasarlanan ve güneş enerjisiyle çalışması beklenen keşif aracının, ay yüzeyine uyum sağlayan özel tekerleklerle donatıldığı belirtildi. Nissan'dan yapılan açıklamada, şirketin JAXA ile proje geliştirme sürecine devam edeceği kaydedilirken, aracın kullanıma ne zaman hazır olacağının ise henüz netleşmediği ifade edildi.

Honda'nın hedefi de Ay

Japonya merkezli bir diğer otomotiv üreticisi Honda'nın da 2029'da Ay'a gönderilmesi hedeflenen bir keşif aracı üzerinde JAXA ile ortaklaşa çalıştığı biliniyor. Honda ayrıca uzay keşif projelerinde kullanılmak üzere oksijen, hidrojen ve elektrik sağlayacak bir yenilenebilir enerji sistemi üzerinde çalışma yürütüyor.

YORUMLAR 2
  • Carsambali 1 ay önce Şikayet Et
    Tenekeden araba bildigin.Ay'a gidildigine halen inanan varmi bilmiyorum.Sinema setinde cektikleri uyduruk videolari Ay'a gittik diye insanligi kandirdilar.Ellerinde simdi daha modern teknoloji var.Hadi simdi gidin de gorelim nasil gidiliyormus.NASA dunyanin parasini aliyor,daha ellerinde Dunya'nin uzaydan cekilmis montajsiz bir tane fotografi yok.Inanmayin bu sahtekarlara.
    Cevapla
  • Almanyalı 1 ay önce Şikayet Et
    sen sabah sabah ne yedin ne içtin :) herşeyi yalanlıyorsun ama senin elidede bir kanıt yok ondan bundan duyduguna inanıp yazıyorsun
    Cevapla