Yalçın Küçük: Ben devletim - YAZDIR

Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. Söz alan Yalçın Küçük çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  • GİRİŞ13.06.2013 12:40
  • GÜNCELLEME13.06.2013 12:48
  • KAYNAKAA

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalar sonrasında gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesince Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki büyük duruşma salonunda yapılan duruşmaya, tutuklu sanıklar eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Doğan Yurdakul'un da aralarında bulunduğu 9 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmada, celse arasında mahkemeye gelen evraklar okundu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Mehmet Ekinci, Hanefi Avcı'nın "Bilgisayarlara gönderilen virüslerin geldiği mail adresi de ABD merkezli" yönündeki iddiası üzerine ABD makamlarına bu konunun sorulduğunu belirterek, "ABD makamlarından cevap geldi. Cevapta, davaya ilişkin tüm evraklar ve Avcı'nın talebinin daha da ayrıntılandırılması isteniyor. Bu nedenle yeniden yazı yazacağız" diye konuştu.

Ses ve görüntü kaydı yapılan duruşmada, ses sisteminde sorun çıkması üzerine Ekinci, "Daha önce küçük salonda yaptığımız zaman 'ses sistemi yenileniyor' dedik ama inanmadınız bize. Yenilendi ama sistem daha da kötü oldu" ifadelerini kullandı.

Sanıklardan Barış Terkoğlu da İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ü kastederek, "Zekeriya Bey, 'yenilenmedi' dedi. Biz ona güvendik" dedi. Başkan Ekinci ise "Siz bana güvenin" şeklinde karşılık verdi.

"Bize kimsenin gücü yetmez"

Duruşmada söz alan tutuklu sanık Hanefi Avcı, davanın temelinin yalan üzerine kurulu olduğunu öne sürerek, "Beni tahliye edemeyeceğinizi ifade ediyorsunuz. Bu dava kapsamında tutukluluğumun infaza geçmediğini beyan ettiniz. Beni tahliye edemeyeceğinizi biliyorum" diye konuştu.

Bunun üzerine Ekinci, "Bize kimsenin gücü yetmez. Burada 3 hakimiz. 'Sizin yüzünüzden 2 yıldır tutukluyum' diyorsanız, haksızlık yaparsınız" dedi.

Savunmasına devam eden Avcı, adil yargılanmak istediğini söyledi.

Avcı'nın ardından savunma yapan tutuklu sanık Yalçın Küçük de "Ben çocuk değilim. Ben devletim. Beni ona göre yargılayın" diyerek, oturtulmaması ve kendisine soru sorulması gerektiğini belirtti.

Başkan Ekinci'nin, "Size istediğiniz kadar konuşma hakkı verdim, buna herkes şahit" demesi üzerine Küçük, şunları kaydetti:

"Ben tutuklu değilim. Toplama kampında kalıyorum. Siz dünyaya gelmeden önce ben ceza davasında yargılanıyordum. Odatv davasını benim için açtılar. Burada yapılan savunmalara asla katılmıyorum. Silivri denilen yerde kim tutukluysa, TÜBİTAK tutuklamıştır. Siz TÜBİTAK'ın yalan makinesi olduğunu bildiğiniz için tüm dosyaları orayagönderdiniz. Sizin hukukçuluğunuz müsait mi bilmiyorum ama..."

Yalçın Küçük'ün sesini yükseltmesi üzerine araya giren Başkan Ekinci, "Böyle devam ederseniz, sözünüzü keseceğim" dedi.

Küçük de "İstediğiniz zaman kesebilirsiniz, istediğiniz zaman beni hapishaneye gönderebilirsiniz. Beni böyle yargılayamazsınız" diye konuştu.

"Herşey dosyada var, okursanız görürsünüz" ifadesini kullanan Başkan Ekinci, tartışmanın uzaması üzerine duruşmaya bir süre verdi.