Gazze'de memurlar 1 günlük greve gitti - YAZDIR

Gazze'de bakanlık ve kamu kurumlarında çalışan memurların, "talepleri karşılanmadığı" gerekçesiyle greve gittiği bildirildi.

  • GİRİŞ11.12.2014 10:32
  • GÜNCELLEME11.12.2014 10:32
  • KAYNAKAA

Kamu İşçileri Sendikası Başkanı Muhammed Sıyam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bakanlık ve hükümet kurumlarında çalışan tüm memurlar haklarını almak için bir günlük grev başlattı" dedi.

Sıyam, memurların "haklarını alıp, maaşları düzenli ödenene kadar" bu tür protesto eylemlerini sürdüreceğini ifade etti.

Hamas ve Fetih hareketleri arasında 23 Nisan'da varılan milli mutabakat sonucu 2 Haziran’da kurulan ulusal uzlaşı hükümetinin ödeme yapmaması nedeniyle Gazze'de eski hükümete bağlı yaklaşık 45 bin işçi ve memur, mayıs ayından beri maaşlarını düzenli alamıyor. En son 29 Ekim'de yaklaşık 24 bin memura bin ikiyüzer dolar ödeme yapılmıştı.

Maaşların gecikmesini sık sık yaptıkları gösteriler ve grevlerle protesto eden abluka altındaki Gazze'de yaşayan kamu çalışanları, ödemelerin düzenli yapılmasını ve en kısa zamanda uzlaşı hükümetine entegre edilmelerini istiyor.

Kamu İşçileri Sendikası çalışanları, maaşlar dahil bütün hakların verilmesi talebiyle en son 18 Kasım’da bir günlük greve gitmişti.