Seyfi Doğanay kimdir? - YAZDIR

Hastaneye kaldırılan ünlü sanatçı Seyfi Doğanay hayatını kaybetti. Seyfi Doğanay kimdir?

  • GİRİŞ03.02.2015 09:00
  • GÜNCELLEME03.02.2015 09:00

Ünlü sanatçı Seyfi Doğanay kimdir yaşamını yitirdi. Mide kanaması şikayetiyle bu sabah hastaneye kaldırıldığı öğrenilen  Seyfi Doğanay'ın burada yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdiği öğrenildi

Özellikle halk ve fantezi müziğin güçülü ve ünlü seslerinden olan sanatçı Seyfi Doğanay mide kanaması şikayetiyle bu Sabah hastaneye kaldırıldığı öğrenilen Doğanay'ın burada yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdiği öğrenildi. Sanatçının kalp ve damar tıkanıklığı dolayısıyla da tedavi gördüğü öğrenildi. Doğanay, daha önce geçirdiği rahatsızlığı nedeniyle bir bacağını kaybetmişti.

SEYFİ DOĞANAY BİYOGRAFİSİ

Seyfi Doğanay (d. 4 Haziran 1964 - ö. 30 Ocak 2015), Türk halk ve arabesk müzik sanatçısı.

Seyfi Doğanay 4 Haziran 1964 yılında Mersin'in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. 5 kardeşten en büyüğü olan sanatçının evliliği 11 yıl sürdü ve bu evliliğinden bir kızı oldu.

Liseden sonra 17 yaşında 1981 yılında Almanya'ya ailesinin yanına gitti. Kısa zaman da Almanca öğrenen sanatçının müzik hayatıda başlamış oldu. Kadrolu bir iş bulan sanatçı müzik hayatından da önemli gelişmelere imza atıyordu. Bir çok düğün ve eğlence mekanında müzik yapan sanatçı bir çok ünlü sanatçıya da eşlik ederek tanındı.

1987 yılında İstanbul'da Aylarla Selam isimli ilk kasetini yapmış ancak maddi imkansızlıktan kendini yeterince tanıtamayan sanatçı sayısız mekanda müzik icra etmiştir.

Dırdır Etme, Kimbilir Nerdesin, Çilekeş, Doğma Güneş, Aşkı Çekene Sor gibi eserlere imza atan şarkıcı 30 Ocak 2015'te mide kanaması şikayetiyle kaldırıldığı İstanbul'daki bir hastanede kalp krizi sonucu vefat etti.

KENDİNİ BÖYLE ANLATMIŞTI

1964 yılının 4 Haziran günü, İçel'in Tarsus ilçesinde dünyaya geldim. 5 kardeşin en büyüğü ve İkizler burcundan olup, 11 yıllık evli ve bir kız çocuğu babasıyım. Altı yaşında okul hayatıma ve aynı zamanda da meslek hayatıma (berber çırağı) başladım. Çok zor ve yorucu geçen 11 yılın sonunda liseyi bitirdigimde halen berberliğim devam ediyordu ve ailem son iki yıl Almanya'daydi. 1981 yılında Almanya'ya ailemin yanına gittiğimde, henüz 17 yaşında kendisini nelerin beklediğini bilmeyen bir gençtim. Ama şaşkınlığım uzun sürmedi, mücadeleye alışmış biri olarak kısa zamanda Almanca'yı öğrenip meslek egitimime basladim ve aynı dönemlerde de çocukluğumdan beri içimde olan müzik hayatım başladı. 

Mesleğimi elime aldığımda (soğuk demir ve kaynak işleri), müzikte de iyi bir yol kat etmiştim. Çok çabuk kadrolu iş bulmuştum. 17 yıl boyunca hem fabrikada çalıştım hem de müzikten hiç geri kalmadım. 1987 yılında İstanbul'da 'Aylarla Selam' isimli bir kaset yaptım ama maddi imkansızlıktan dolayı kasetim hiçbir zaman lanse edilmedi. Sayısız mekanda ve sayısız düğünde müzik yaptim ama en güzeli sayısını hatırlayamayacağım kadar sanatçi büyüklerimle turnelere katılıp sahneleri paylaşıp çoğu kez de onlara eşlik ettim.

Almanya'nın dört bir yanında, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Kibris'ta müzik yaptım. Cengiz Kurtoğlu, Arif Susam, Coskun Sabah, Nejat Alp, Nuray Hafiftaş, Pınar Dilşeker, Arif Sağ, Seyfi Doğanay, Yunus Bülbül, Soner Arıca ve daha birçok sanatçı büyüklerim, hepsini saygıyla anıyorum. 
Birçok müzik grubum ve müzisyen dostlarımla güzel anılarım oldu. Ama bütün bunlar çok güzel olsa da hep bir eksiklik vardi. Ümit yeniden Türkiye'de yıl 2004, nihayet tekrar VATANIMDAYIM. Zaten hiçbir zaman ısınamadığım Almanya'dan döndüm.

ALBÜMLERİ

Seyfi Doğanay Albümlerinin isimleri; Beni yerden yere vurma, Çilekeş, Ne geken var ne giden doğma güneş, Dert olur bana ömrüm, Gel içelim hemşerim, Haberin var mı, Merhaba, Mıhlarım, Nerdesin, Yol ver dağlar, Sermayem sırtımda, Yokluk beni mecbur etti, Dert deryası, Derbederim, Güle güle ilk göz ağrım, Sevda Dağları, İşte geldim ömrüm, Eline düştüm minik yarim, Belli değil, Aşkı çekene sor, Ağlıyorum gizlice, Gariban, Yaralar beni, Benden gizli işlerin mi var, Sebebi sensin, Küstüm, Yoruldum, Sevmem, Dayı