70 Çanakkale gazisinin dilinden Çanakkale mahşeri! - YAZDIR

Çanakkale’de çarpışmış 70’den fazla Çanakkale gazisiyle 1980 yılında yapılmış röportajlar Aynalı Tüfek belgeselinde yeniden hayat buldu.

  • GİRİŞ16.03.2015 17:51
  • GÜNCELLEME16.03.2015 18:19
  • KAYNAKHABER7

Basın Yayın Enforsasyon Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale Savaşları’nın 100. Yılı’nda yaptırılan AYNALI TÜFEK belgeseli 3 bölüm halinde bu akşam TRT Haber ekranında yayınlanacak.

1914 Ağustos ayında, bir Ramazan günü çıkarılan seferberlik kararı ile askere alınan, onlarca cepheye gönderilen, büyük çoğunluğu Çanakkale’de savaşa giren gaziler, Türk milletinin ölüm kalım savaşını ses röportajlarını 1980 yılında Cahit Önder'in gerçekleştirdiği tarihi sesli röportajlarda anlattı.

SEFERBERLİK:

67 dakikalık belgesel, Çanakkale Savaşları’nın bütün aşamalarını ve nihayetinde evlerine dönebilen çok az sayıdaki Mehmetçiğin hikâyesini onların tanıklığıyla baştan sona anlatıyor.

Seferberlik, askere alınma, eğitim, cephelere dağıtılma ve nihayet savaş… Çanakkale mahşerinde neler yaşadılar?

18 Mart sabahı “32 parça düşman gemileri mızıka çalarak” Boğaz’a yaklaşırken topçu Mehmetçik nasıl bir ruh hali içindeydi? Yavuz ve Midilli’nin yaralandığını gözleriyle görenler, İngiliz, Fransız, Anzak askerlerini çıkarmasını karşılayanlar düşmanın cehennem ateşine nasıl göğsünü siper ettiler?

18 MART SABAHI:

Arkadaşları, komutanları yanında vurulan, şehit olan Mehmetçikler, yaşadıklarını, siperlerde bitmek bilmeyen çatışmaları, o uzun saatlerde neler düşündüklerini anlattı.

Denizden püskürtülen düşmanın kara harekatının şahitleri, sonunda acımasız, kanlı, on binlerce ölüm pahasına süren siper savaşını ve ardından “Kanal’a gidiyoruz, oraya gelin” diyerek mektup bırakarak bir gecede sessizce kaçan düşmanı nasıl püskürttüklerini  de aktarıyor.

ÇANAKKALE MAHŞERİ'NİN İLK KEZ GÖRECEĞİNİZ KARELERİ

SİPER:

Senarist ve yönetmenliğini Yaşar Taşkın Koç, müziklerini Cenk Yeles, seslendirmesini Erdal Küçükkömürcü ve kurgusunu Mustafa Yıldırım’ın yaptığı belgeselde kullanılan ses röportajlarını 1980 yılında Cahit Önder gerçekleştirdi.

ÇANAKKALE MAHŞERİ:

Röportajların deşifrelerini ve düzenlemelerini de BYEGM personelinin yaptığı belgesel adını da siper savaşları sırasında düşmandan ele geçirilen aynalı tüfeklerden alıyor.

TRT Haber’de ilk bölümü bugün saat 18.20’de yayınlanan belgeselin 2. ve 3. bölümleri de yine aynı saatte Salı ve Çarşamba günü ekrana gelecek.

DÖNENLER DÖNMEYENLER: