Çözüm süreci bitti mi? Davutoğlu açıkladı - YAZDIR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya ziyareti sonrası Türkiye’ye dönüşte, çözüm sürecinin geleceğiyle ilgili açıklamada bulundu.

  • GİRİŞ23.01.2016 10:01
  • GÜNCELLEME23.01.2016 11:22
  • KAYNAKHABER7

Dönüş yolunda uçakta aralarında Haber7.com Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Erdoğan'ın da olduğu gaztecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Davutoğlu, çözüm sürecinin tamamen sona ermediğini,ancak karşı tarafın bu süreci devam ettirmesinin tek şartı olarak silah bırakması olacağını söyledi.

Davutoğlu konuyla ilgili şunları söyledi;

Silahsızlanma olmadan çözüm süreci olamaz!

Çözüm süreciyle silahların bırakılmasını amaçlıyorduk. İnat ettiler silahlanmayı arttırdılar. Bu silahsızlanmayı ya kendi iradeleri ile ya da bizim irademizle yapacaklar. Silahsızlanma gerçekleşmeden çözüm sürecine benzer süreç olmaz. Hala ek talep varsa demokratikleşme içinde yaparız. Silahsızlanmayı müzakere konusu yapmayız. Öyle ya da böyle silahsızlanma sağlanacak. 

Silah varsa demokrasi olmaz

Meclis'te HDP var. Eğer son derece gereksiz açıklamalarla sabote etmeselerdi ben kendileriyle görüşecektim. Türkiye’de iki seçim yapıldı. Hdp daha çok aldı. Meclis'te konuşulur her şey. 

Bana bir tek ülke şey gösterin. Demokratik bir devletin olduğu yerde meşru polis asker dışında bir silahlı grubun herhangi bir küçük köyü dahi kontrol almasına aldığına dair örnek göstersin. Hiç kimse içeriden dışarıdan halkın yüzde elliye yakınının gücünü almış biri hükümetin silahlı grupla müzakere etkimesini bekleyemez. Bu gruplar çıkacak, silahlı gruplar , bırakacaklar ondan sonra her şey konuşulur. Ama silahın olduğu yerde demokrasinin işlemesi çok zor.