Çin’de ‘her şeyi gören’ radar test ediliyor! - YAZDIR

Çin’de, ultra yüksek frekanslı dalgalar kullanan terahertz radarının (T-radar) testlerine geçildiği bildirildi.

  • GİRİŞ03.10.2017 09:30
  • GÜNCELLEME03.10.2017 09:30

Hong Kong medyasının haberini değerlendiren Rus askeri uzman Vasiliy Kaşin, Çin'in bu yöndeki çalışmalarının oldukça yüksek tempoyla devam ettiğini belirterek şunu söyledi:

SERİ ÜRETİME GEÇİLMESİ İÇİN UZUN YILLAR VAR

"Çin'deki çalışmalar, Rusya'daki benzer çalışmalarla senkronize veya görece küçük bir gecikme ile yapılıyor. Seri üretime geçilmesi için daha uzun yıllara ihtiyaç var. Ancak T-radarın yayılması askeri alanı kadar ekonomiyi de değiştirebilir."

ENGELİN ARKASINDAKİ NESNENİN GÖRÜNTÜSÜNÜ ALABİLİYOR

Ultra yüksek radyasyon frekansı ve bir milimetrenin altında olan dalga boyuna sahip bu radarlar, radyo ışınımı ile optik ışınım arasındaki diyapazonda çalışıyor. Onların sayesinde engelin arkasındaki nesnenin görüntüsü alınabiliyor ve radyo emici kaplamaya sahip uçaklardan yansıyan sinyalleri alabiliyor.

HAYALET UÇAKLARI TESPİT EDEBİLİYOR

Bu tür radarların hayalet uçakları tespit etme yeteneğine sahip olduğunu belirten Kaşin, uydu ve keşif uçaklarının bu radarlarla donatılması durumunda okyanusların derinliklerinde yüzen denizaltıları ve kamufle edilen yapıları aramanın kolaylaşacağını kaydetti.

Rus uzman ayrıca bu radarların sivil alanda kullanılmasıyla ekonomi için yeni teknik imkanların açılacağını belirterek, "Bu radarlar jeolojik arama çalışmalarında, su ve yer altındaki objeleri bulmada, kurtarma çalışmalarında kullanılabilir" dedi.