Elif Şafak: Edebiyat tartışmaları politize - YAZDIR

Elif Şafak, Yeni Zelanda gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’de sanat ve edebiyat tartışmalarının fazla politize edildiğini ve kendisinin, insanların ayrı olmasını görmek istedikleri şeyleri birleştirdiği için bu tartışmaları çektiğini söyledi.

  • GİRİŞ11.08.2007 12:34
  • GÜNCELLEME11.08.2007 12:34

Şafak New Zealand Herald gazetesine yaptığı açıklamada, Roman yazarlarının Türkiye’de sosyal ve kültürel dönüşüm için oldukça kritik bir rol oynadığını söyledi. Şafak, bu açıdan bakıldığında Türklerin Batı geleneklerinden çok Rus geleneklerine daha yakın olduğunu ifade etti.
Elif Şafak’ın Baba ve Piç romanında Türklüğe hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığını hatırlatan gazete, Şafak’ın yanı sıra Nobel ödüllü Orhan Pamuk, ve pek çok başka yazarın da aynı suçlama ile yargılandığına dikkat çekti. Şafak’ın suçlamalardan beraat ettiği vurgulanan haberde, diğerlerinin o kadar şanslı olmadığı zira Şafak’ın yakın arkadaşı olan gazeteci Hrant Dink’in İstanbul’da aşırı milliyetçi bir genç tarafından öldürüldüğü kaydedildi.Edebiyat ve sanat üzerindeki tartışmaların çok fazla politize edildiğinden yakınan Şafak, bu durumun bazen çok fazla kutuplaşmaya neden olduğunu söyledi. Şafak kendi çalışmasının da bu tartışmaları çektiğini çünkü kendisinin başkalarının ayrı görmek isteyeceği öğeleri biraraya getirdiğini ifade etti. Haberde Şafak’ın cinsellik ve dine, inanç ve şüpheciliğe atıfta bulunduğu kaydedildi.


Türkiye’nin kadın hakları konusunda diğer Müslüman ülkelerle karşılaştırılamayacağını söyleyen Şafak, kadın hakları hakkında konuşurken, bu hakları Atatürk’ün verdiğinin söylendiğini ancak ihtiyaçları olanın bağımsız kadın hareketleri olduğunu ifade etti.


Öte yandan İngiliz Times gazetesi de Şafak’ın Baba ve Piç romanının tanıtımını yapan bir makale yayınladı.


(ANKA)