Karınca sürüsünden kurtulmanın yok etmenin yolları: Karıncaya kesin çözüm! - YAZDIR

Mutfak ağırlıklı olmak üzere evin pek çok bölümünü zaman zaman karınca sürüsü istila edebilir. Bu çoğunlukla can sıkıcı ve rahatsız edici bir durum olsa da, karıncalardan kurtulmanın yolları aslında sanıldığı kadar uğraştırıcı değil! Peki, kesin çözüm niteliğinde evdeki karınca sürüsünden kurtulmanın yolları nelerdir?

  • GİRİŞ18.11.2019 11:37
  • GÜNCELLEME18.11.2019 11:37

Evlerin herhangi bir bölümünde karşılaşılan karıncalara ilk etapta pek fazla aldırış edilmez, çoğu zaman hatta görmezden gelinir. Ancak, evi bir kere karınca bastıktan sonra zincirleme olarak devamı da gelir ve bir anda hiç beklenilmedik bir şekilde evin içerisini karınca sürüsü basar. Bu durum çoğunlukla evdeki yiyecek ve içecekleri açıkta ya da karıncaların rahatlıkla keşfettikleri ve erişebildikleri yerlerde bırakılmasından kaynaklanır. Karşılaşılan bu durum can sıkıcı ve rahatsız edici olmanın yanı sıra, sorunu yaşayan kişiler genellikle evdeki karınca sürüsüne zarar vermeden kurtulma düşüncesiyle boğuşmak durumunda kalır. Fakat, evdeki karınca sürüsünü uzaklaştırabilmek adına sizin için araştırdığımız birtakım doğal yöntemlerle evdeki karıncaları öldürmeden kurtulabilmeniz mümkün. Peki, birebir etki gösteren doğal yöntemler ışığında evdeki karınca sürüsünden kurtulmanın yolları nelerdir?

 

 

EVDEKİ KARINCA SÜRÜSÜNDEN KURTULMANIN YOLLARI...

1)SİRKE

 

 

Karıncaların bir diğer nefret ettiği şey de sirkedir. Sirke aynı zamanda temizlik yapmak için de kullanıldığından bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Sprey şişesinin içine su, sirke ve limon suyu ekleyin. Günde bir kez karışımı karıncaların geldiği yerlere sıkın. Bir süre sonra karıncaların kaçtığını göreceksiniz.

karınca

2)TARÇIN

Hemen hemen herkes tarçın kokusuna bayılır. Ancak karıncalar tarçından nefret ederler. Tarçın yağı veya toz tarçını karıncaların evinize girdiği yolun üstüne dökerek onları kaçırabilirsiniz.

– Yarım çay kaşığı toz tarçını veya tarçın yağını bir bardak suyun içine dökün. Karışıma pamuk bandırarak karıncaların geçtiği yerlere sürün.

– Bir diğer yöntem de pencerelere, kapı girişlerine ve evin diğer girişlerine çubuk tarçın bırakmak.

– Son bir yöntem de sprey şişesine tarçın yağı ve su ekleyip bunu karıncaların geçtiği yolların üstüne püskürtmek.

karınca

KARINCALARDAN KURTULMANIN YÖNTEMLERİ NELERDİR? KARINCALARI UZAKLAŞTIRMAK İÇİN…

Karıncalara doğal çözüm için giriş yerlerine ve karıncaların dolaştıkları yerlere şunları koyun:

Limon suyu

Karanfil

Okaliptüs yağı

Nane yağı,

Sarımsak,

Kahve telvesi

Kırmızı biber,

Defne yaprağı,

Mısır unu.

Karıncalar için çözüm sağlayan bazı maddeler ise şunlar:

Talk pudrası,

Tebeşir,

Toz kömür,

 Toz temizleyici.

karınca

HER ŞEYİN BAŞI TEMİZLİK / HİJYEN…

Temelde yapmanız gereken evinizi, mutfağınızı her zaman temiz tutmak, yere düşen kırıntılarını ve yemek artıklarını hiç bekletmeden hemen toplamak, çöp kutusunu da olabildiğince hijyenik şekilde kullanmak olmalı. Evinizde, özellikle pencereler ve kapı altları gibi karıncaların kolayca giriş yapabileceği delik ya da çatlakları da onarmalısınız.

Başta mutfağınız olmak üzere evinizdeki yemekleri, üzerleri açıkta kalacak şekilde bırakmayın. Yere düşen yemek kırıntılarını süpürün. Çöp kutunuzu sık sık boşaltın. Bulaşıkları bekletmeden yıkayın. Tezgâhın üzerini ve zemini kuru tutun.  Bal ve reçel kavanozlarını dışlarında kalıntı olmayacak şekilde muhafaza edin.

karınca