Türkiye'ye karşı harekete geçtiler! - YAZDIR

Türkiye'ye karşı düşmanlık yaparak Almanya’da prim yapan Sol Parti ile Yeşiller, Rheinmetall şirketinden uzmanların Türkiye’de Altay tankı projesine teknik destek vermesini istemiyor. Bunun için harekete geçen iki parti, ortak bir önerge hazırlayarak Alman şirketin Türkiye'ye verdiği desteğin kesilmesini isteyecek.

  • GİRİŞ14.06.2018 10:10
  • GÜNCELLEME14.06.2018 10:10
  • KAYNAKDEUTSCHE WELLE

Almanya'da muhalefet, Alman savunma sanayii şirketi Rheinmetall'in Türkiye'nin Altay tankı projesine destek vermesinin önüne geçmek amacıyla bir önerge hazırladı. Yabancı ülkelerdeki ekonomik faaliyetleri düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapılmasını öngören önerge ile savunma sanayii şirketlerinin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışındaki faaliyetlerine ilişkin yasal boşluğun giderilmesi hedefleniyor.

Söz konusu önergede, teknik uzmanların AB ülkeleri dışında yapılan silah üretimine teknik destek vermesinin Federal Meclis'in onayına bağlı olması talep ediliyor.

 

 

FEDERAL MECLİSE SUNULACAK

Türkiye düşmanlığı ile Almanya'da siyaset yapan Sol Parti Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen ve Yeşiller partili hukukçu Katja Keul'un öncülüğünde hazırlanan önergenin Haziran ayı sonunda federal meclise sunulması bekleniyor.

KATAR'A İHRAÇ EDİLMESİ BAHANE EDİLDİ

Önergede, Altay projesinde üretilecek tankların Türk ordusu tarafından kullanılmasının yanı sıra Katar'a da ihraç edilmesinin öngörüldüğüne dikkat çekiliyor ve her iki ülkenin de doğrudan veya dolaylı olarak kendi bölgelerindeki çatışmalara taraf olduğu vurgulanıyor.

2020 YILINDA ENVANTERE GİRECEK

Türkiye, ilk etapta 250, daha sonra ise toplam 1000 adet Altay tankı üretmeyi planlanıyor. Toplam ihale bedelinin 10 milyar doları bulması öngörülen Altay tankının, 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi hedefleniyor.