İncirlik Üssü'nün hikayesi - YAZDIR

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesi, İncirlik beldesinde bulunan 39. Hava Üssü Kanat Komutanlığı'nın (İncirlik Üssü'nün) 'Küresel Teröre Karşı Savaş'ta özgürlüğün sağlanması misyonunu en mükemmel şekilde devam ettirdiği belirtildi.

  • GİRİŞ23.09.2007 16:42
  • GÜNCELLEME23.09.2007 16:42

Üssün hizmete girişinin 53. yıldönümünde İncirlik Üssü Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, 1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1954'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı.

Orta ve ağır bombardımanlara karşı acil durum ve toparlanma sitesi olarak planlanan Üssün ayrıca Ortadoğu'daki krizlere karşı cevap vermede önemli bir yeri olduğu belirtildi.

İncirlik Üssü'nün sadece Ortadoğu'daki krizlere cevap vermekle kalmadığı, aynı zamanda U-2 casus uçaklarının keşif ve gözetleme operasyonlarında kullanıldığı, 1960 Mayıs'ına kadar U-2 casus uçaklarının ana operasyon merkezi haline geldiği kaydedildi.

1958'deki Lübnan Krizi sırasında Birleşik Taktik Hava Komutanlığı Vuruş Gücü'nün İncirlik'te konuşlandığı, krizin ardından Türk Hava Kuvvetleri'nin, ABD'nin Avrupa Hava Kuvvetleri'nin filosunun tatbikat ve deneme uçuşları için en uygun yer olan Konya'da hava-kara sahasını kullanmaya izin verdiği hatırlatıldı.

70'li ve 80'li yıllar boyunca İncirlik'in bölgede gerçekleştirilen operasyonlara destek sağladığı, 15 Eylül 1997'de Irak'ın kuzeyine düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme (Operation Northern Watch) ve 39. Hava ve Seferberlik Kanat Komutanlığı ABD Hava Kuvvetleri'ne ait mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildiği belirtildi.

İncirlik'in askerler için bir sığınak, sıcak bir karşılama ve ağırlama yeri olduğu belirtilen açıklamada, 19 Ağustos 2003 tarihinde 'Irak'a Özgürlük ve Demokrasi' operasyonlarında KC-135 olarak bilinen hava yakıt ikmal tankeri ve havacı askerlerin İncirlik'te konuşlandığı vurgulandı.

İncirlik Üssü'nün ayrıca 18 Ekim 2005'teki Pakistan depreminde, deprem afet çabalarına insani yardım sağlamada bir basamak üssü olarak kullanıldığı kaydedildi.

Temmuz 2006 boyunca İsrail-Lübnan çatışmaları sırasında İncirlik'in, Lübnan'da yaşayan ve savaş nedeniyle kaçan bin 700'den fazla Amerikan vatandaşına yiyecek, konaklama, inançlarını yerine getirmeleri için imkanlar ve çocuklar için oyun alanları oluşturulduğu belirtildi.

Açıklamada 'İncirlik, özgürlüğün sağlanması misyonunu mükemmel bir şekilde devam ettirmektedir' denildi.