24 Kasım'da MEB öğretmenlere maaş ikramiyesi verilecek mi? - YAZDIR

Binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren konuyla ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor. 2018 yılı itibariyle 24 Kasım öğretmen günü için ikramiye önerisi gündeme taşındı. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlı Prof. Dr. Ziya Selçuk 3600 ek gösterge konusunda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak" dedi.

  • GİRİŞ02.11.2018 09:00
  • GÜNCELLEME02.11.2018 09:32

Öğretmenler ikramiye alacak mı? Son günlerde sıkça gündeme gelen konuyla ilgili gelişmeler devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi, 24 Kasım Öğretmen Günün'nde, öğretmenlere bir maaş verilmesi için Meclis'e bir kanun teklifi sundu. CHP tarafından sunulan kanun teklifinin detayları ise ortaya çıktı. Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanlı Prof. Dr. Ziya Selçuk AA'ya yaptığı açıklamada 3600 ek gösterge konusunda 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak" dedi. Peki öğretmenlere 2018 yılı itibariyle ikramiye verilecek mi?

ÖĞRETMENLERE BİR MAAŞ İKRAMİYE VERİLSİN TALEBİ

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer sunulan kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye'de her 24 Kasım tarihinin öğretmenler günü olarak kutlandığı hatırlatıldı. Bu kapsamda eğitim ve öğretimin temel unsuru olan eğitimcilerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesi gerektiği belirtildi. Bu kapsamda her 24 Kasım tarihinde eğitimcilerin ekonomik olarak onurlandırmak adına bir maaş ikramiye verilmesi talep edildi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından TBMM Komisyonuna sunulan kanun teklifinde şu ifadeler yer aldı:

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi

MADDE 1. 14/071965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Ek 32. maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. 

''Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Gününde, tüm eğitim çalışanlarına Kasım ayı net maaşı tutarında, Öğretmenler Günü İkramiyesi, ödenir.'' 

MADDE 2. Bu Kanun yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer. 

MADDE 3. Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 

BAKAN SELÇUK'TAN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Eğitimde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın söz ettiği yeni gelişmeler tek tek devreye girmeye başlıyor. Bakan Selçuk, AA Editör Masası'nda yeniliklerin yanı sıra öğretmenlere de müjde verdi.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada 3600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir açıklamalarının olacağını belirtti. Bakan Selçuk, "Bununla ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak." diye konuştu.

ÖĞRETMENLİK SİSTEMİ DEĞİŞİYOR!

Sözleşmeli öğretmenliğin kalkmayacağını belirten Bakan Selçuk, mülakatlarda iyileştirme olacağını belirtti.

Kolejlerde düşük ücretle çalışan öğretmenlere destek verileceğini de açıklayan Ziya Selçuk, öğretmen sisteminin baştan ele alınacağını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenin geldiği kaynağın düzenleneceğini söyledi.

Hürriyet Gazetesi'ne konuşan Bakan Selçuk, "12 Eylül’den beri öğretmen yetiştirme sistemi köklü bir değişikliğe uğramamış. Öğretmenin geldiği kaynağı düzenlemeliyiz.

Öğretmenlik Sistemi

Eğitim fakültelerini tercih eden öğrencilerin daha yüksek puanlarla girmesi için birtakım düzenlemeler yapmalıyız.

Çıtayı yükseltip, az sayıda öğrenci mezun etmeliyiz. Şu anda 40 binin üzerinde öğrenci mezun oluyor. Daha az sayıda öğrenciyle eğitimde istihdamı iyileştirmek mümkün.

Eğitimin niteliğinin arttığı durumlarda öğretmen adaylarının gelir seviyesinin artması gibi başka olasılıklar olacak. Orta vadede yüksek lisans yapmayanın öğretmen olmaması gerekir." ifadelerini kullandı.