Pentagon'a sürpriz oldu! Yeni genelkurmay başkanı... - YAZDIR

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mark Milley'i, Genelkurmay Başkanlığına aday göstereceği bildirildi.

  • GİRİŞ08.12.2018 07:14
  • GÜNCELLEME08.12.2018 07:28

Associated Press (AP) haber ajansının ABD'li yetkililere dayandırdığı  haberinde, Trump'ın önümüzdeki yıl ekim ayında görev süresi dolacak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford'un yerine mevcut Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Mark Milley'i bu göreve getireceği iddia edildi.

 

 

Trump'ın bu kararını yarın Kara Kuvvetleri ile Deniz Kuvvetleri  arasında Philedelphia'da oynanacak Amerikan Futbolu maçında duyuracağı ifade  edildi.

Trump gün içinde maç sırasında Genelkurmay'da görev değişimine ilişkin  bir duyuru yapacağını söylemişti.

 

 

PENTAGON'A SÜRPRİZ OLDUĞU İDDİASI

Genelkurmay Başkan adayının gelecek yılın ortalarına doğru açıklanması  beklenirken, Trump'ın bunu hemen duyuracağına yönelik haberler ABD Savunma  Bakanlığında sürprizle karşılandı.

Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Albay Patrick Ryder, gün  içinde AA muhabirinin bu konudaki sorularına "Bizim elimizde duyurabileceğimiz  bir şey yok, Beyaz Saray'a sorun." yanıtını verdi

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Goldfein'in de Genelkurmay  Başkanlığı için güçlü bir aday olduğu belirtilirken Milley'in Trump'la iyi  ilişkileri olduğuna dikkat çekiliyor.

Milley, Amerikan ordusunda karizmatik kişiliği ve kadınların da  çatışma bölgelerinde görev yapmasına verdiği destekle biliniyor.

Orgeneral Milley, Afganistan'da birliğini terk ettikten sonra Taliban  tarafından yakalanan ve daha sonra ABD ile mahkum değişimi karşılığında serbest  kalan Çavuş Bowe Bergdahl'ın davasını incelemekle görevlendirilmişti.

Genelkurmay Başkanı Dunford ise 2015 yılında eski Başkan Obama  tarafından atanmış ve görev süresi Trump döneminde iki yıl daha uzatılmıştı.

Milley'in Genelkurmay Başkanlığı görevine başlaması için ABD  Senatosundan onay alması gerekiyor.