Askerlik 1 aya ne zaman düşüyor? 2019 Kalıcı bedelli askerlik yaş sınırı... - YAZDIR

Tek tip askerlik için sona gelindi. Binlerce kişinin merakla beklediği yeni askerlik sistemi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları paylaştı. Peki askerlik ne zaman 1 aya düşürülecek? Kalıcı bedelli askerlikten kimler yararlanacak? Uzun dönem askerlik yapacaklar ne kadar maaş alacak? İşte detaylar...

  • GİRİŞ15.02.2019 09:00
  • GÜNCELLEME15.02.2019 09:00

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yeni askerlik sistemine dair ilk açıklamaları asker adaylarını heyecanlandırdı. Buna göre bedelli askerlikten yararlananlar 1 ay zorunlu askerlik yapacak. Lise mezunları için ise askerlik süresi 9-12 ay arası olacak. 20 yaşını aşmış herkesi bedelli askerlikten yararlanabilecek. Askerliğe devam etmesi durumunda maaş alacak. İşte yeni askerlik sistemiyle ilgili öne çıkanlar...

 

 

KALICI BEDELLİ ASKERLİKTE YAŞ SINIRI VAR MI?

Bedelli yapmak isteyenler için yaş sınırı da olmayacak. Yani 20 yaşındaki herkes askerlik sırasında bu haktan faydalanabilecek.

EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR OLACAK?

Yeni sistemde 1 aylık eğitim süresi olacak. Bu sürede askerliğin tüm kuralları herkese öğretilecek.

 

 

Ardından bedelli yapmak isteyenler 1 ayın sonunda, istenilen ücreti yatırarak evinin yolunu tutacak.

Yeni Askerlik Sistemi

2019 BEDELLİ ASKERLİĞİN ÜCRETİ KAÇ TL

Bedelli askerlik ücretiyle ilgili konu ise henüz belirlenmiş değil, ancak asgari ücretin belli bir katı katı kadar olması planlanıyor.

Bunun yanında, bedelli yapmayıp askerde kalmak isteyenler için de seçenekler olacak. TSK'nın belirlediği subay ihtiyacı doğrultusunda 2 yıllık mezunu olanlar astsubay olarak, 4 yıllık mezunu olanlar ise yedek subay olarak yoluna devam edebilecek.

ASKERLERE ASGARİ ÜCRET VERİLECEK

Lise mezunları için ise 9 ya da 12 aylık bir askerlik süresi olacak. Eski sistemden farkı ise lise mezunlarının asgari ücret karşılığı görev yapması olacak.