Erdoğan'dan Çipras'a: Minaresiz cami olur mu? - YAZDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Edirne'den Çipras'la konuşmasını anlattı: "Dedim ki, Fethiye Camii'ni açalım. 'Camiyi açıyoruz' dediler. Minaresi niye yok? Kilise çan kulesi olmadan olur mu?"

  • GİRİŞ16.02.2019 17:28
  • GÜNCELLEME16.02.2019 17:29

Yerel seçim çalışmalarına devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Edirne'deydi. Selimiye Meydanı'nda ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Aleksis Çipras'a; Atina'da inşa edilmekte olan cami ile ilgili de mesaj vermeyi ihmal etmedi.

 

 

"PEKİ ÇİPRAS CAMİNİN MİNARESİ NEDEN YOK"

Erdoğan, "Mesela dini azınlıklar bizim dönemimizde haklarını en geniş şekilde kullanabilmiştir. Onlara gayrimenkullerini biz iade ettik ya. Onlar batıda anyı şeyleri bize karşı yapmadılar. Tam aksine, batıda camilerimiz bombalanıyor, yakılıyor. Almanya'da Batı Trakya'da aynı şey... Sayın Çipras ile görüştüğümde aynı şeyi söyledim. Dedim ki, bak bizlerden bir şeyler istiyorsunuz, ruhban okulunu istiyorsunuz. Ben de dedim ki, Fethiye Camii'ni açalım... 'Camiyi açıyoruz.' dediler. Minaresi niye yok? Kızlarım, kilise çan kulesi olmadan olur mu? Biz diyoruz ki çan kulesiyle mi yapacaksın? Gel yap. Ama bizim camimizin de mütemmim cüzü nedir? Şu semaya yükselen minarelerdir. Ya işte diyor 'Muhalefet beni eleştiriyor' Ya biz siyasetçiyiz, kendimize güveneceğiz. İstedikleri kadar eleştirsinler. Batı Trakya'da Türk ismine dahi tahammül edemiyorsunuz; Türk, Türk... Ama bizim böyle bir derdimiz yok, istediğin yerde Rum ismini kullan." diye konuştu.