Kalıcı bedelli askerlik ne zaman çıkıyor? Yeni askerlik sistemi açıklaması geldi - YAZDIR

Askerliğin kısalması ve kalıcı askerliğin yasalaşmasıyla ilgili son viraja girildi. Peki uzun dönem askerlik ne zaman 6 ay olacak? Yeni askerlik sistemi ile ilgili İbrahim Kalın açıklama yaptı.

  • GİRİŞ06.05.2019 12:54
  • GÜNCELLEME06.05.2019 12:54

Binlerce gencin merakla beklediği yeni askerlik sistemi 2019 yılı itibariyle yasalaşıyor. Buna göre uzun dönem askerlik 6 ay oluyor ve kalıcı askerlik devreye giriyor. Peki yeni askerlik sistemi ne zaman çıkacak? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yeni askerlik sisteminin yürürlüğe gireceği tarihle ilgili şu detaylara yer verdi. "Askerlik sistemiyle ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından taslak hazırlandı. Bu Meclis'e sevkedilecek. Orada da çalışıldıktan sonra kanun haline gelecek."

 

 

MECLİS AÇILDI

Öte yandan TBMM, 23 Nisan Salı günü mesaisine başladı. Meclis'in tek tip askerlik düzenlemesini öncelikli gündem maddesi olarak ele alması bekleniyor. AK Parti milletvekilleri tarafından Meclis’e sunulması beklenen yasa teklifi ile bedelli askerliğin süreli hale gelmesi planlanıyor. Yeni askerlik sistemi tasarısının önümüzdeki günlerce TBMM'de olması öngörülüyor.

 

 

YENİ BEDELLİ ASKERLİK ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bedelli askerlik formülü: (40 bin gösterge X memur maaşı X 6) olarak belirlendi.

Buna göre; bedelli askerlik ücreti bugün itibarıyla 31 bin 343 lira.  Bu rakam, 6 ayda bir zam alan memurların maaşıyla birlikte yükselecek.

Son çıkarılan bedelli askerlikte; ücret 15 bin lira olarak belirlenmişti.

TEMEL EĞİTİM SİSTEMİ 1 AY OLACAK

Yükümlü kaynağından bir gencimiz diyelim ki lise mezunu, bu gencimiz 1 ay temel askerlik yapacak. Bedelliye ayrılanlarla beraber başlangıçta bu müracaat edenler çalışılacak, eğer ihtiyaçtan fazla bedelli yapmak isteyen olursa o zaman mecburen kura çekilecek ve bunun sonucunda belirlenenlerin hepsi, hem erbaş ve erler hem bedelli olanlar hepsi 1 ay eğitim yapacaklar.

İŞTE YENİ ASKERLİK SİSTEMİN ŞABLONU

Yeni Askerlik Sistemi