Ali İhsan Yavuz rakamı açıkladı: Tam 19 bin 742 kişi - YAZDIR

Kanal 7 Ankara temsilcisi Mehmet Acet'in bu haftaki konuğu AK Parti Genel Başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz Kanal 7 ekranında önemli açıklamalarda bulundu.

  • GİRİŞ21.04.2019 10:50
  • GÜNCELLEME21.04.2019 12:05

AK Parti Genel Başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Kanal 7 Ankara temsilcisi Mehmet Acet'in Kanal 7 ekranında sunduğu Başkent Kulisi programına konuk oldu. Yavuz,  İstanbul seçimlerine dair çok önemli açıklamalarda bulundu. 

İşte Ali İhsan Yavuz'un açıklamaları:

Biz 16'sında dilekçemizi dün ek dilekçemizi verdik. Bundan sonra YSK karar verecek. Bu hafta içi başlayacak. Ne kadar sürüp sürmeyeceği oradaki delillere bakacak. KHK ile karar verecekse bu çok sürmez. Ölüler ve cezaevindekileri iki ayrı yerde görülenler var. Bunları tek tek inceleyeceği için bir zaman alacak. 

"SANDIK KURULU GÖREVLİLERİN LİSTESİNİ YSK VERMİYOR"

 

 

Ben 18 yıldır bu işlerle ilgileniyorum. Bu işin mutfağındayım. İlçe seçim kurulları ve YSK sandık başkanlarını vermiyorlar. Neden? diye sorduğumuzda şöyle cevap verdiler: "Bu noktada siyasi partilerin baskıları olabilir. Bu yüzden vermedik." dedi. 

Hiçbir partiye vermiyoruz diyorlar. Eğer CHP'ye veriliyorsa bundan sonra başka bir şeyi konuşuruz. 

"BU İŞİ TAM MANASIYLA KANUNSUZLUKTUR"

 

 

CHP'nin ileri gelenlerinin tek dertleri seçim bizde kalsın mantığıdır. Biz seçim gününden sonra başladık.Sandık başkanlarını ve görevlilerini taramaya. Alıyorsunuz sayım döküm cetvellerini tek tek baktık. 

Bizim müşahitlerimiz de bilmiyor seçim gününe kadar. 

CHP'liler diyor ki, bunlar usulsüzlüktür. Kanunsuzluk değildir. Burada sandık kurullarının belirlenmesinde tamamen kanunun dışına çıkılmış. Adeta kanun diskalifiye edilmiş. 

"19 BİN 742 KİŞİ YASAKLI AMA GÖREV ALMIŞ"

Biz çok sağlamcı gidiyoruz. Biz kafaları karıştırmak istemiyoruz. AK Parti'yle beraber hukuk kurulları içerisinde bir düzen kuruldu. CHP hep kendi gibi düşünüyor. Mülki amirler YSK'ya hukuka uygun bir liste sundular. Sonra bu liste kenara konuluyor. Başka listeler belirleniyor. Kamu hizmeti olmayanlar görevli yapılıyor. 19 bin 380 kişi olarak belirlenen rakam arttı. Şimdi 19 bin 742 kişinin tamamı kamu hizmetinden yasaklı değil ama sandık başkanı olamaz. Ama bunların hepsi sandıklarda görev aldı. 

"5288 MÜHÜRSÜZ SAYIM DÖKÜM CETVELİ VAR"

YSK bugün konuyu ilk kez ele alıyor. Sandık başkanlarıyla ilgili ilk kez karar verecek. Sayım döküm cetvelleri de ilk kez YSK'ya taşındı. Sayım döküm cetvelleri bu işin temelini oluşturur. Bu binanın temelini ortadan kaldırdığınız zaman ortada bir şey kalmaz. 5288 mühürsüz sayım döküm cetveli var. 

Bugün ortaya çıkan manzara " Tam kanunsuzluk" halidir. Dört yerde seçim iptal edildi. Kısıtlı seçmene oy kullandırıldı diye. Bizde diyoruz ki, "İstanbul'da da kullanılmış olabilir" bunu kontrol et diye YSK'ya uyarımızı yaptık. 

"25 BİN KISITLI SEÇMENİ LİSTEYİ YSK'YA VERDİK"

25 bin kişi kısıtlı seçmen var. Önce bu rakamın 2388'ini belirledik. Şu anda bu rakam 2732'ye çıktı. 21 bin 352 kişinin de listesini YSK'ya verdik. Dilekçemizde şunu söyledik: Bunu Sulh hukuk veriyor. Türkiye'de kısıtlı verilenleri Sulh Hukuk'a sor. Biz size liste verdik. Bunu mahkemeye sorun dedik YSK'ya. 

"5287 HÜKÜMLÜ SEÇMEN LİSTESİNDE"

10 bin 290 kişi cezaevi seçmeni var. Cezaevindeki adam aynı zamanda dışarıda gözüküyor. 5287 hükümlü seçmen listesinde var. Hükümlü vatandaş oy kullanamaz.Tutuklular oy kullanır, hükümlüler kullanamaz. Bir de taksirli suç işleyenler oy kullanabilir. İşte hükümlü 5287 kişi seçmen listelerinde gözüküyor. YSK'ya bunu kontrol edin diye dilekçemizi verdik. 

"SOMUT BELGELERİ VERDİK"

Biz YSK'ya somut belgelerimizi, delillerimizi ortaya koyduk. Bunu onlar kontrol edecek. Kesinlikle seçimin sonucuna etki edecek olaylar ve haller olacak. Var mı? Var. YSK neyi önceleyip karar vermiş? İyice bir şüphe olduğunda karar verir. 16 bin oy değiştirmiş. Sandığa giren çıkmamış. Biz sandığa giden oyların hak olarak nereye gittiğinin peşindeyiz. 

"İSTANBUL'DA HİLE YAPANLARDAN ELBET HESAP SORULACAK"

CHP'nin söylediklerini önemsemek istiyorum ama bu işe denk gelince sadece kendi menfaatlerine göre uygun hareket ediyor. 

Biz en çok bugün olanları netleştirelim. Bunu yapanlar cezasız kalmasın diyoruz. Yapanın yaptığı yanına kar kalmasın. Bizim bütün derdimiz bu. CHP'de gelsin bu işi yapanları beraber bulalım. diyoruz. İstanbul'da hile yapanlardan elbette hesap sorulacaktır.