Almanya: Türkiye S-400 alacağı için endişeliyiz - YAZDIR

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 satın alma planı konusunda ABD'nin endişelerine katıldıklarını belirten Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, konu ile ilgili endişeliyiz dedi.

  • GİRİŞ30.04.2019 07:15
  • GÜNCELLEME30.04.2019 07:17

Türkiye'nin Rusya'dan satın alacağı S-400'ler için başta ABD olmak üzere NATO ülkelerinden de baskı gelmeye başladı.Son olarak Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann, Türkiye'nin Rus füze savunma sistemi S-400'leri satın alma planının Alman hükümetinde büyük endişe yarattığını söyledi.

"ENDİŞELİYİZ"

Başkent Üniversitesi ve Konrad Adenauer Vakfı işbirliği ile düzenlenen İstanbul Güvenlik Konferansında konuşan Alman Büyükelçi, "Türkiye'nin Batı İttifakına sıkı bir şekilde kenetlenmiş kalmaya devam etmesini istediklerini, bu nedenle S-400'lerin satın alınmasını büyük endişeyle karşıladıklarını" belirtti.

Almanya'nın planlanan satın alma konusunda ABD ve diğer NATO partnerlerinin endişelerini paylaştığını belirten Erdmann, "Her devlet silah sistemleri satın almakta özgürdür. Ancak NATO ile uyumlu olmayan bir sistemde karar kılması durumunda Türkiye'nin bunun sonuçlarını hesaba katması gerekir" diye konuştu.