Suudi Arabistan'da petrol boru hatlarına saldırı - YAZDIR

Suudi Arabistan Enerji ve Sanayi Bakanı Khalid bin Al-Falih, insansız hava araçlarıyla petrol boru hatlarına saldırı yapıldığını açıkladı. Saldırılardan sonra ana boru hattına petrol pompalama işlemi durduruldu.

  • GİRİŞ14.05.2019 13:42
  • GÜNCELLEME14.05.2019 15:20
  • KAYNAKHABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Suudi Arabistan Enerji ve Sanayi Bakanı Khalid bin Al-Falih, insansız hava araçlarıyla petrol boru hatlarına saldırı yapıldığını açıkladı.

 

 

Patlamaların yaşandığı bölgede çıkan yangın söndürüldü. Suudi yetkililer, ana boru hattına yaptıkları petrol akışını tedbir amaçlı kesti.

Hedef alınan petrol hatları...

SALDIRIYI HUSİLER YAPTI İDDİASI

Saldırıyı ise İran destekli Husilerin yaptığı iddia ediliyor. Husilerin dün İran medyasına yansıyan açıklamalarında, saldırı hazırlığında olduklarını açıklamışlardı.

Son karar Trump'ın! ABD 120 bin asker gönderecek

KÖRFEZ KAYNIYOR

Son iki gündür Körfez'de sular ısınıyor. BAE ve Suudi Arabistan gemilerine sabotaj sonrası, ABD bu olayın arkasında İran'ın olduğunu iddia etmiş ancak İran bu iddiaları reddetmişti. Bugün New York Times'ta çıkan haberde ise, Trump'ın onaylaması durumunda, ABD Ortadoğu'ya 120 bin asker daha gönderecek. Körfez'de İran'ı ablukaya almaya çalışan ABD, daha önce bölgeye F-35 jetlerini, B-52 nükleer bomba taşıyabilen bombardıman uçaklarını, USS Abraham Lincoln uçak gemisini ve çok sayıda savaş gemilerini göndermişti.