Yeni askerlik sistemi için tarih açıklandı! Askerliğin 6 aya düşmesi... - YAZDIR

Bayram öncesi yeni askerlik sistemini sabırsızlıkla bekleyen gençler için geçtiğimiz günlerde açıklama gelmiş ve bayram sonrasına kalacağı açıklanmıştı. Yasanın TBMM gelmesinin ardından gözler bir kez daha yeni askerlik sistemine çevrildi. Peki uzun dönem askerlik ne zaman 6 aya düşüyor. Askerdekiler önümüzdeki hafta terhis olacak mı? İşte yeni sistem ile ilgili tüm ayrıntılar...

  • GİRİŞ10.06.2019 09:04
  • GÜNCELLEME10.06.2019 09:04

Yeni askerlik sistemi için tarih belli oldu. TBMM, yeni askerlik sistemini 11 Haziran Salı günü görüşecek. Resmi tatilin ardından TBMM 10 Haziran Pazartesi günü açılacak. Salı günü ise TBMM'de partilerin grup toplantıları olacak ve vekillerin büyük bölümü burada olacak. Uzun dönem askerliğin 6 aya düşürülmesi ve bedelli askerlik ile ilgili detayları önümüzdeki günlerde şekillenecek. TBMM Genel Kurulu'nda oylanacak olan yeni askerlik sistemi kabul edilmesi halinde Başkan Erdoğan'a gönderilecek. Başkan Erdoğan imzalar imzalamaz karar Resmi Gazete'de yayınlanacak. Kararın ardından yeni sisteme geçilecek. Yapılan değerlendirmelere göre yeni askerlik sisteminin önümüzdeki hafta yasalaşması bekleniyor.

 

 

ASKERDEKİLER NE ZAMAN TERHİS OLACAK?

mevcut haliyle yasalaşması halinde, halen silah altında 6 ayını tamamlamış yaklaşık 130 bin er terhis imkanına kavuşacak. Bu durumun terörle mücadele başta olmak üzere, ülke güvenliğinde zafiyet yaratabileceği endişelerinin dillendirilmesi üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, planlamanın zafiyet yaratmayacak şekilde yapıldığını kaydetti. Ancak, bayram sonrası ele alınması planlanan teklifte, eğitimli erbaş ve er açığının yaşanmaması için bir madde ilavesiyle geçici süre 'kademeli terhis' uygulaması getirilebileceği belirtiliyor.

 

 

BEDELLİ ASKERLİK İLE İLGİLİ KRİTİK GELİŞME!

31 bin TL karşılığında yapılacak bedelli için 145 bin kişilik kontenjan ayrıldı. Kontenjanın üzerinde başvuru olması durumunda kura çekimi yapılacak. MHP teklife ilişkin “bedelli askerlik kura çekiminde 27 yaşını bitirenlere öncelik tanınsın” önerisini gündeme getirirken, yükümlüler ise bedelli kontenjanının arttırılmasını istiyor. 

Yükümlüler, “Kontenjandan faydalanamazsak, bakaya durumunda olacağız ve 6 ay askerlik yapmak zorunda kalacağız. Ayrıca, bir önceki bedelli askerlikten yararlanamayan 1994 doğumluların sayısı da fazla. Birikme şüphesiz olacaktır. Kontenjan mutlaka artırılmalı ya da bir defaya mahsus herkesi kapsamalı” talebinde bulunuyor.

Yeni Askerlik Sistemi

YENİ BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

Yeni askerlikte bedelli askerlik ücreti, (40 bin gösterge X memur maaşı X 6) formulüyle hesaplanacak.

Buna göre, bugün itibariyle bedelli askerliğin ücreti 31 bin 343 lira ve her 6 ayda bir bu ücret artacak. (40.000 X 0,130597 X 6 = 31.343,28 lira)

6 AYDA ZAM

Memur maaşlarının değişmesinden dolayı 6 ayda bir bedelli askerlik ücreti güncellenecek.