Liman işçilerinden Suudi Arabistan'a boykot! - YAZDIR

Marsilya liman işçileri Suudi Arabistan’a ait Bahri Tabuk isimli konteynır gemisine silah yüklemeyi reddediyor.

  • GİRİŞ22.06.2019 16:44
  • GÜNCELLEME22.06.2019 16:44
  • KAYNAKHABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Marsilya’da liman işçileri Suudi Arabistan’a gitmek üzere olan Fransız silahlarını gemiye yüklemeyi reddediyor.

 

 

Suudi Arabistan’a gidecek olan kargo gemisi hakkındaki ifşadan sonra, limanın işçi sendikasından “hiçbir türlü silah ve mühimmatın, hiçbir savaş için hiçbir limana gönderilmeyeceği”ne dair açıklama geldi.

Liman işçilerinin açıklamasından birkaç saat önce, Disclose adlı Fransız haber sitesi Suudi Arabistan’a ait Bahri Tabuk isimli konteynır gemisinin Fransız menşeili Sezar adlı model silahtan oluşan mühimmat yüklemesi yapacağını duyurmuştu.

 

 

Liman İşçileri Sendikası'ndan gelen açıklama

Yayın kuruluşunun haberine göre, Suudi Arabistan'ın Fransız yapımı silahları Yemen’de sivillerin üzerinde kullandığı suçlamalarına rağmen gemi Cidde limanına hareket edecekti. 2015’ten beri Yemen, hükümet ile Husi isyanlarının çatışması altında kalmış durumda. İnsani sivil toplum kuruluşlarına göre, çatışma ortamı on binlerce sivilin ölümüne neden oldu.

Geminin sahibi iddiaları yalan haber olarak değerlendirdi. France 3’te yayımlanan habere göre, liman işçisi sendikası genel sekreteri Laurent Fos “Sivilleri öldürecek hiçbir silahı gemiye yüklemeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Liman işçileri sözcüsü “Tedarikçiden, gemiye insani malzemeler yükleneceğini ve hiçbir şekilde askeri mühimmat bulunmadığını belirten resmi evrak talebinde bulunduk” diyerek sözlerine devam etti.

TEK ÖRNEK MARSİLYA DEĞİL

Marsilya'da liman işçilerinin aldığı pozisyon pek de izole bir örnek değil. Mayısın 20’sinde İtalyan liman işçileri de Cenova limanında askeri amaçla kullanılacak mühimmat yüklemesini engellemeyi başarmıştı.

Bütün bu örneklerin dışında, Mayısın 10’unda Le Havre limanına doğru yola çıkan bir kargo gemisinin askeri sevkiyat yaptığı endişesi sivil toplumun ve insani grupların ablukasına neden olmuştu.

TARİHLERİNE SADIK KALMAK İSTİYORLAR

Fransa'daki liman işçilerinin bu konudaki tavrı, Yemen savaşı öncesine dayanıyor. 1949 Fransız Çinhindi Savaşı’nda Marsilya Limanı önemli bir askeri birlik ve mühimmat sevkiyatı noktasıydı. Bu durum liman içinde çeşitli çatışmaların yaşanmasına neden oluyordu.

1949 yılının Kasım ayında, liman işçileri eski Fransız kolonisine gitmesi planlanan Montbeliard ve Cap Tourane adlı iki gemiye yüklemede bulunmayı reddetmişti. 8 Aralık’ta, Liman İşçileri Konferansı Akdeniz'in muhtelif limanlarından koloniye doğru yola çıkması planlanan her türlü kargo gemisini engelleme kararı almıştı.

“Bugün bile, düşüncesi ne olursa olsun Çinhindi Savaşı yıllarını yaşamış olan herkeste oluşan derin acı ve kamu bilinci etkisini sürdürmeye devam ediyor.”