"Yeni Saddam Hüseyin" - YAZDIR

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmeden önce yazdığı Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan görüş yazısında ABD ve Avrupa ülkelerinin yönetimleri Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a destek olmakla suçlandı.

  • GİRİŞ10.07.2019 15:45
  • GÜNCELLEME10.07.2019 15:45

Veliaht Prens’in, ABD müdahalesiyle devrilen Irak lideri Saddam Hüseyin’e benzetildiği yazıda “Kendinden önceki Saddam Hüseyin gibi, Muhammed bin Selman da dokunulmaz olduğunu düşünüyor” denildi. Yazıda, Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü Kaşıkçı soruşturmasında cinayetin arkasındaki isimlerden biri olarak Selman'ın gösterildiği hatırlatıldı.

 

 

ABD'nin önde gelen yayın organlarından Washington Post'ta Jackson Diehl imzasıyla yayınlanan 'Yeni Saddam Hüseyin'imiz' başlıklı yazıda Muhammed bin Selman, ABD'nin müdahalesiyle devrilen Saddam Hüseyin'le kıyaslandı.

Yazının başlangıcında "Bir zamanlar petrol zengini Arap ülkesinde pervasız ve vahşi bir diktatör vardı. Tüm aşırılıklarına rağmen ABD ve Batılı ülkelerce desteklendi. İğrenç suçlar işliyordu ama ülkesini modernleştiriyor, İran'a ve İslamcı ülkelere karşı duruyordu. Tüm bunları yaptığı sürece, muhaliflerini öldürebileceğini ve zalimlikler yapabileceğini düşündü. Onun adı, Saddam Hüseyin'di" ifadeleri yer aldı.

 

 

G20'de Muhammed Bin Selman ve Donald Trump arasındaki samimi diyaloglara da dikkat çekilen yazıda, "Kendinden önceki Saddam Hüseyin gibi, Veliaht Prens Selman da dokunulmaz olduğunu zannediyor. Uçakları hala Yemen'i bombalıyor, bir sürü mahkum hapislerde işkence görüyor, nükleer silah edinmek için adımlar atıyor. Batılı ülkeler onu şimdi durdurmasa da bunu yapmak zorunda kalacaklar" denildi.