Bülent Arınç: Anlayışla karşılıyoruz, restore edilecek - YAZDIR

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yeni bir sistem olduğunu ve aksaklıkların normal karşılanması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi Bülent Arınç, "Sistemin verimsiz alanları restore edilecek" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti'ye yeniden genel başkan olmasının hazmedilemediğini kaydeden Arınç, "Bu anayasa oylaması ile oldu. Geçmişte örnekleri var" diye konuştu.

  • GİRİŞ21.08.2019 16:22
  • GÜNCELLEME21.08.2019 16:25
  • KAYNAKİHA

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, yeni hükümet sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Arınç, "Sistem değişmeyecek ama aksayan, verimsiz olan alanlar mutlaka restore edilecek" dedi. 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin tam uygulanması halinde başarılı olacağını ifade eden Arınç şöyle konuştu: 

"Her ilk uygulamada olduğu gibi bazı aksamalar, uyumsuzluklar, sıkıntı var denilebilir. Hepsini anlayışla karşılıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında AK Parti'de grup yönetimi aksayan yönlere dair çalışma yapıyor. Evet sistem değişmeyecek ama her şeyde olduğu gibi aksayan, verimsiz olan alanlar mutlaka restore edilecek, bizim inancımız bu."

 

 

"HAZMEDEMEDİLER"

Cumhurbaşkanının partili olmasını bazı kesimlerin hazmedemediğini söyleyen Arınç, şu ifadeleri kullandı: 

"Sayın Erdoğan’ın hem Cumhurbaşkanı olması hem de partisinin genel başkanı olmasını çoğu kişi hazmedemedi. Ama bu anayasa oylaması ile gerçekleşti. Geçmişte örnekleri var, böyle bir örneğin de bu seçimlerde nasıl bir etki yaptığını partimiz takip ediyor. Şu anda Türkiye’de rejim değişmedi; yine demokrasi var. Ama hükumet sistemleri içerisinde farklı bir sistemdeyiz. Güçlendirilmiş ve icranın başında olan bir Cumhurbaşkanı var. Bütün bunlar süreç içerisinde mutlaka kabul edilecek, öngörülecek şeyler."