CHP, SU-35 ve SU-57'lere de karşı çıktı - YAZDIR

Türkiye ile Rusya arasında savaş uçağı alımına ilişkin görüşmelerin başladığı haberleri üzerine CHP'den ilk tepki geldi.

  • GİRİŞ28.08.2019 13:32
  • GÜNCELLEME29.08.2019 09:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanRusya'daki temasları sırasında Vladimir Putin ile SU-35 ve SU-57'lerin satışını masaya yatırdı.

 

 

Görüşme öncesinde iki lider, uzun uzun SU-57'yi inceledi. Erdoğan'ı konuyla ilgili bizzat Rus Lider Putin bilgilendirdi.

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye ile Rusya arasında görüşmelerin başladığını duyurdu.

 

 

RUSYA: ÇOK İLGİ GÖSTERİLDİ

Rusya'nın Federal Askeri-Teknik İşbirliği Birimi Başkanı Dmitry Shugaev ise, "Çok ilgi gösterildi, sözleşme görüşmelerinden bahsetmek için erken, henüz bir başvuru yapılmadı, istişarelerin yapılması gerekiyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

Türkiye ile Rusya arasında gelişen bu sürece ilişkin ilk tepki CHP'den geldi.

CHP: ENDİŞELİYİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, "Türkiye'nin bir NATO üyesi ülke olduğunu unutmamak gerekir. Eğer Türkiye NATO yükümlüleriyle uyumlu olmayan birtakım silah tercihleri yapmaya devam ederse, bunun Türkiye'nin güvenliği açısından fevkalade ciddi ve çok olumsuz yansımalarının olacağından endişe duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP 180 DERECE DÖNDÜ

Geçmiş yıllarda sosyalist bir tavır sergilemeye çalışıp sözde ABD karşıtlığı tavırlarıyla hatırlanan CHP şimdi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan neredeyse tam karşısında olmaya devam ediyor. Rusya lideri Putin ve Erdoğan'ın görüşmesinin ardından CHP, ABD sözcülüğüne soyunarak görüşme karşıtı ifadelere başvurdu.