Londra Belediye Başkan'ından Trump'a sert sözler - YAZDIR

Londra Belediye Başkanı Sadık Han ve ABD Başkanı Donal Trump arasındaki tartışma, ikilinin atışmaları üzerinden devam ediyor. Son olarak Han, "AB ve NATO risk içerisinde, hem de bu riski kurucu milletler yaratıyor." diyerek Trump'ı "beyaz milliyetçiliğinin portresi" olmakla suçladı.

  • GİRİŞ01.09.2019 10:29
  • GÜNCELLEME01.09.2019 10:32
  • KAYNAKHABER 7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Belediye Başkanı Sadık Han, Trump ve Avrupa'da ona benzer muhafazakar kanatta yer alan siyasetçileri topa tuttu. Polonya'daki 2. Dünya Savaşı anmalarına katılan Han, demokrasinin dünya çapında tehlike altında olduğunu savundu.

 

 

The Observer'a yazdığı yazıda Han, "70 yıl sonra ilk kez, 2. Dünya Savaşı'ndan çıkarılan dersler unutuluyor ya da daha kötüsü, yeniden yazılıyor." yorumunda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ı "beyaz milliyetçiliğinin (ırkçılığının) dünya çapındaki poster çocuğu" olarak tasvir eden Han, İtalya'dan Matteo Salvini'yi, Fransa'dan Marine Le Pen'i, Macaristan'dan Viktor Orban'ı ve Polonya'nın Hukuk ve Adalet Partisi'ni Trump'ın Avrupa'daki izdüşümleri olarak ifade etti. 

 

 

"Dünya çapındaki bu etki, İngiltere'de de görülüyor." diyen Han, Boris Johnson'ı da ırkçılıkla suçladı.

Sadık Han, 2016'da İşçi Partisi'nden Londra Belediye Başkanı seçilerek Batı Avrupa ülkelerindeki büyükşehirlerde belediye başkanı olan ilk Müslüman siyasetçi olmasıyla tanınıyor.