3 il panikteydi! Meteroloji'den açıklama - YAZDIR

Tuzla'da bir fabrikada çıkan yangın bütün gün etkili olmuş; Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir de dumandan etkilenmiş, bu kimyasalların vatandaşlar için tehlikeli olacağı öne sürülmüştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, iddialarla ilgili açıklama yaptı.

  • GİRİŞ19.09.2019 15:04
  • GÜNCELLEME19.09.2019 15:34
  • KAYNAKHABER7, AA

Dün Tuzla'da bir fabrikada çıkan yangının ardından İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir'de havaya salınan kimyasalların tehlikeli olacağı öne sürülmüştü. İddiaya ilişkin Meteoroloji Genel Müdürlüğü açıklama yaptı. Açıklamada, Cuma günü beklenen yağışlarda olağandışı bir etki öngörülmüyor" denildi. Meteoroloji'nin açıklaması şöyle:

 

 

"Tuzla’da meydana gelen yangın neticesinde atmosfere karışan kirletici emisyonların bu gece geç saatlere kadar Türkiye’yi terk edeceği tahmin edilmektedir. 

Cuma günü beklenen yağışlar nedeniyle ülkemizin herhangi bir bölgesinde olağandışı bir etki öngörülmemektedir."

 

 

Tuzla'daki yangından çıkan yoğun duman Kocaeli, Sakarya ve Eskişehir'i de etkiledi.

SOĞUTMA ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dün çıkan ve yoğun çabalar sonucu söndürülen Tuzla Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrikada çıkan yangının soğutma çalışmalarının 4 araç ve 12 personelle devam ettiğini belirtti. 

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, kimya fabrikasında dün 11.40'ta başlayan yangının, 18.15 itibariyle söndürüldüğü hatırlatılarak şunlar kaydedildi: 

"Bugün itibariyle, İBB İtfaiyesinden 4 Araç, 12 personel soğutma çalışmalarında görev alıyor. Yangın sırasında meydana gelen patlamada iki itfaiye eri yaralanmıştı. Yaralı erlerden Yusuf Tüysüz taburcu edilirken, Nebi Polat'ın tedavisine devam ediliyor. İstanbul İtfaiyesi yangına, 21 istasyonundan 55 araç, 160 personel ile müdahale etti. İBB itfaiyesi ile birlikte, ilçe belediyelerden 14,İSKİ'den de 3 su ikmal aracı söndürme çalışmalarında görev aldı. Ayrıca, çalışmalara Gebze İtfaiyesinden de 3 araç katıldı. Yangının çıkış nedeni itfaiyenin nihai raporundan sonra netleşecek."