Koronavirüsten sonra gezilecek yerler: Vizesiz, pasaportsuz kimlikle gidilen 4 ülke - YAZDIR

Koronavirüs nedeniyle evde kaldığımız şu günlerde seyahat etmeyi, yeni rotalar keşfetmeyi özledik. Fakat bu zor günleri daha hızlı atlatabilmek için bir süre daha Evdekalmak zorundayız. Şimdilik koronavirüsten sonra gezilecek yerler listesi hazırlayarak seyahat özgürlüğünüze kavuştuğunuzda bu yerleri gezebilirsiniz. İşte vizesiz, pasaportsuz Türk vatandaşlarının sadece kimlikle girebileceği 4 ülke.

  • GİRİŞ30.03.2020 13:35
  • GÜNCELLEME30.03.2020 13:35

Türkiye'nin ve tüm dünyanın koronavirüsle mücadele ettiği bu günlerde herkes, evlerine kapanarak kendi karantinalarını oluşturdu, bazı ülkelerde ise sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Yeni ülkeler, kültürler keşfetmeyi seven gezginler ise bu olaylardan etkilenenlerin başında geliyor. Evdekal etiketleriyle insanların birbirlerine destek olarak atlatmaya çalıştığımız koronavirüs günlerini daha keyifli bir hale getirmek için "koronavirüsten sonra gezilecek yerler" listesi hazırlamaya ne dersiniz? Evde kaldığınız süre boyunca gezmek isteğiniz yerler hakkında internetten detaylı bilgiler alabilir sonrasında ise bu listenizdeki rotaları sırayla keşfedebilirsiniz.

Liste oluşturmanıza yardımcı olmak için biz de sizler için gezi rehberleri hazırlamaya başladık. Türk vatandaşlarının sadece kimlikle girebileceği ülkeler, vize ve pasaport gibi yorucu işlemlerden muaf olması nedeniyle koronadan sonra ilk tercihiniz olabilir.

Seyahat etmek isteyenler için en büyük engel olan vize, detaylı ve yorucu süreciyle gezginleri yurt dışına seyahat etmekten soğutuyor. Her şey ayarlanmış, planlar yapılmışken alınamayan bir vize, hayalleri altüst edebiliyor. Son yıllarda atılan bürokratik adımlar sayesinde artık vize engeline takılmadan kimlikle belirli ülkelere giriş yapılabiliyor.

Tüm bu vize işlemlerini unutup Türk vatandaşlarının kimlikle gidebileceği ülkeler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Gürcistan, Ukrayna ve son olarak eklenen Moldova'dan oluşuyor. Ülkeye giriş yaparken aranan tek şart; kişinin kimliğinin yeni "çipli kimlik" olması gerekiyor.

Konsolosluğa gitmeden sadece tek bir kimlikle yurt dışına gidebilme imkanı sağlayan uygulama sayesinde Türk vatandaşları, ister hafta sonu tatili isterse günü birlik olarak bu ülkelere vize pasaport engeline takılmadan girebilecekler.

PASAPORTSUZ YURT DIŞINA ÇIKARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Pasaportsuz olarak kimlik kartıyla yurt dışına seyahat ederken sınır kapısında yurt dışı çıkış formunun doldurulması ve yurt dışı harcının yatırılmış olması yeterlidir.

Seyahat edilen ülkeye giriş yaptığınızda ise giriş yaptığınız ülkenin polisinin damga vurduğu formu, Türkiye'ye dönene kadar kaybetmemelisiniz.

TÜRK VATANDAŞLARININ KİMLİKLE SEYAHAT EDEBİLECEĞİ ÜLKELER

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına pasaportsuz olarak kimlikle ülkeye giriş izni tanıyor fakat bu izin yalnızca 30 gün geçerli. Bu hakkınızın yanmaması için 30 günü aşmamalısınız. 

Özellikle yaz tatili için tercih etmenizi önereceğimiz Kıbrıs'ta lüks otelleri ve muhteşem plajlarında unutulmayacak bir yaz geçirebilirsiniz. 

Ukrayna

Türkiye ve Ukrayna arasında imzalanan ortak protokole göre Tük ve Ukrayna vatandaşları, vizesiz ve pasaportsuz olarak Ukrayna'da 90 gün kalma hakkına sahipler. Bu izin 180 gün içinde 90 güne kadar olmak şartıyla kullanılmalıdır.

Ukrayna'da gezilecek en iyi noktalardan biri başkent Kiev'de Bağımsızlık meydanı, altın kubbeli St. Michael Manastırı, Aziz Sophia Katedrali'ni ziyaret edebilirsiniz. Dinyeper Nehri kenarına kurulmuş şehrin her köşesinde parklar, ışıklı caddeler sizleri bekliyor.

Önerilen içerik; Ukrayna Kharkiv'de gezilecek yerler

Gürcistan

Gürcistan'ı turist olarak seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, vizesiz ve pasaportsuz olarak ülkede 1 yıla kadar kalabilmektedirler. 

Karadeniz doğasını severlerin turlarına mutlaka dahil ettiği Gürcistan, geniş meydanları, heykelleri ve renkli evleriyle otantik bir seyahat sunuyor. Avrupai tarzda inşa edilmiş Piazza meydanı, fantastik film görüntülerine benzeyen manzarasıyla Narikala kalesi, dağların yamacına kurulmuş Gergeti Teslis kilisesi, kesinlikle gördüğünüzde hayran kalacağınız yerler.

Önerilen içerik: Türklerin en çok gittiği ülke Gürcistan'da görülmesi gereken yerler

Moldova

Kimlikle seyahat edilebilecek ülkeler arasına en son giren Moldova'da 90 günü aşmayacak şekilde seyahat edebilirsiniz.

Moldova'ya seyahat ettiğinizde mutlaka birkaç gün ayırmalı ve eşsiz doğasıyla bütünleşen şato benzeri komlekslerini görmelisiniz. Özellikle görenleri büyüleyen Old Orhei kilisesinde manzaraya bakmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Vize nasıl alınır yazımızı okumak için tıklayınız...