İngilizlere bölünme tehdidi: İskoçlar sokaklara döküldü - YAZDIR

İskoçlar bağımsızlıklarını Birleşik Krallık ve İngilizlerden kazanmak için Edinburgh sokaklarını doldurdu. Protesto yürüyüşü milli çalgıları gayda eşliğinde binlerce kişinin katılımıyla sürüyor.

  • GİRİŞ05.10.2019 16:45
  • GÜNCELLEME05.10.2019 17:38
  • KAYNAKHABER 7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ

Brexit Departmanı eski başkanı Philip Rycroft, geçen ay yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık'ı korumak için, İngiliz ve İskoç hükümetlerinin iş birliği yapması gerektiğini belirtmişti.

 

 

Binlerce İskoç, ülkelerinin Birleşik Krallık'tan ayrılarak bağımsızlığını kazanması için Edinburgh sokaklarına döküldü. Protestocuların yaşıdığı pankartlarda, "Britanya devletiyle bağlar koparılsın", "Göçmenler ve mülteciler burada kabul görüyor", "Irkçılığa ve kemer sıkma politikalarına direnin", "Irkçıların bizi bölmesine izin vermeyin" gibi ifadeler yer alıyor.

Independence supporters are gathering in Edinburgh ahead of Saturday afternoon's march2014 yılında aktivist Neil Mackay tarafından başlatılan All Under One Banner (AUOB) hareketi, İskoç milliyetçiliğine dikkat çekmek için kurulduğu günden bu yana 21 yürüyüş gerçekleştirdi. İskoç polisi, bağımsızlık protestolarına en fazla katılım 35 bin kişiyle 4 Mayıs'ta Glasgow'da gerçekleştiği iddia ederken, AUOB sayının bugün 100 bini bulduğunu öne sürüyor.