Çin'den dikkat çeken Filistin açıklaması - YAZDIR

Çin’in Orta Doğu Özel Elçisi Zhai Jun, Çin hükümetinin İsrail-Filistin sorunu konusundaki tutumunu yineledi. Zhai, tüm ülkeleri uluslararası kurallar temelinde Orta Doğu barış sürecini desteklemeye çağırdı.

  • GİRİŞ09.12.2019 17:22
  • GÜNCELLEME09.12.2019 17:24
  • KAYNAKÇİN ULUSLARARASI RADYOSU

Çin’in Orta Doğu Özel Elçisi Zhai Jun, dün Filistin’e yaptığı ziyaret sırasında düzenlenen basın brifinginde, Filistin’in barış görüşmesiyle sorunun stratejik seçeneğini takdirle değerlendirdiklerini ve ‘iki devletli çözüm’, ‘toprak karşılığında barış’ ve Arap Barış Planı gibi uluslararası fikir birliği ve kurallar temelinde eşit diyalog yoluyla Filistin ve İsrail'in kabul edebileceği bir çözüm planını desteklediklerini ifade etti.

 

Filistin halkının meşru ulusal haklarını geri kazanmasına ve 1967 yılında belirlenen sınırlar temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, tam egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına destek verdiklerini dile getiren Zhai Jun, İsrail’in güvenlik konusundaki haklı kaygılarına da saygı gösterdiklerini belirtti.

Zhai Jun, Filistin ile İsrail arasında gerginliği yoğunlaştıran tüm söz ve eylemlere karşı çıktıklarını söyleyerek, İsrail’in temkinli bir şekilde davranması gerektiğini vurguladı. 
Zhai Jun ayrıca, ABD’nin bölgesel meselelerde aşırı sorumsuz bir tutum benimsediğini ve bölgesel sorunların çözümüne fayda sağlamadığını kaydetti.