Gerginlik tırmanıyor! Yunanistan'dan peş peşe Türkiye açıklamaları - YAZDIR

Son Dakika haberi: Türkiye hakkında açıklamalarda bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, "Hiç kimse Yunanistan'ın uluslararası ve Avrupa hukukunun garantisi altındaki haklarından zerre kadar taviz vermesini beklemesin" dedi. Yunan Başbakan Miçotakis de, Türkiye'nin hamlelerini "provokasyon" olarak tanımladı.

  • GİRİŞ02.01.2020 13:21
  • GÜNCELLEME03.01.2020 09:00

Son dakika haberi: Yunanistan'da geleneksel yeni yıl kutlamaları için Başbakan Kiriakos Miçotakis başta olmak üzere siyasi liderleri, milletvekillerini ve ordu komutanlarını kabul eden Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos, Türkiye'ye ve Türk halkına da mutlu yıllar dileklerini iletti. Barış içinde yaşama çağrısı yapan Pavlopoulos, Ankara'ya "Hiç kimse Yunanistan'ın uluslararası ve Avrupa hukukunun garantisi altındaki haklarından zerre kadar taviz vermesini beklemesin" mesajını verdi.

 

Sözlerinin devamında Pavlopoulos, Yunanistan'ın "her türlü tehdide karşı hazırlıklı olduğunu, birlik içinde tehditlere karşı koyacaklarını" belirtti.

Başbakan Kiriakos Miçotakis de yeni yıl nedeniyle verdiği mesajda, Yunanistan'ın yoluna çıkan her türlü engelin üstesinden gelebileceğini belirtmişti.

 

Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini hatırlatan ve bunları "provokasyon" olarak niteleyen Miçotakis, "Jeopolitik zorluklar bizim gözümüzü korkutmaz. Hukuk bizim yanımızda. Güçlü müttefiklerimiz var. Egemenlik haklarımıza yönelik herhangi bir iddiayı savuşturacak caydırıcı kapasiteye sahibiz" dedi.