Resmen kafaya koydu! ABD Başkanı Trump'a ahlaksız Türkiye teklifi - YAZDIR

Yunanistan-Türkiye gerilimde son dakika gelişmesi yaşandı. Yunan Başbakanı Miçotakis, gerçekleştireceği ABD ziyaretinde Trump'a, ilk aşamada F-35 satın alma, ikinci aşamada ise F-35 üretim sürecine dahil olma isteğini iletecek. Ankara ile Washington arasında yaşanan S-400 krizi sonrası Türkiye F-35'in üretim sürecinden çıkarılmıştı. Bu yüzden Miçotakis'in sürpriz hamlesi siyasi ahlaksızlık olarak değerlendirildi.

  • GİRİŞ02.01.2020 18:15
  • GÜNCELLEME03.01.2020 09:58

Yunanistan'ın en çok okunan gazetelerinden Ta Nea'da yer alan son dakika haberine göre; Başbakan Kiriagos Miçotakis'in gizli planları kamuoyuna duyuruldu. Gazete, Miçotakis'in ABD ziyareti öncesi "Eğer maddi imkanlar izin verirse F-35 satın almayı ciddi olarak düşünebiliriz çünkü bunlar piyasadaki en güncel ve modern araçlar" dediğini aktardı.

 

ABD BAŞKANI'NA BİZZAT KENDİSİ SUNACAK

 

7 Ocak'ta Washington'a giderek ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmesi beklenen Miçotakis'in bu ziyarete sayılı günler kala Türkiye'den boşalan F-35 üretim sürecine dahil olmak istediğini sık sık dillendirmeye başladı. Son 24 saat içerisinde F-35 savaş uçağının üretim sürecine dahil olmak istediğini söyleyen Miçotakis'in çantasında ise iki plan bulunuyor.

TÜRKİYE'YE KARŞI İKİ SENARYO HAZIRLADILAR

Yunan basınına göre birinci senaryoda Miçotakis, F-35 üretim sürecinde Türkiye'nin çıkarılması sonrasında oluşan boşluğu Yunanistan'ın doldurmasını önerecek. Yunanistan'ın F-35 üretim sürecine dahil olması sonrasında Atina'nın modern savaş uçaklarını satın alması gündeme gelecek.

İkinci senaryoda ise Yunanistan'ın ilk aşamada az miktarda F-35 savaş uçağı satın alması gündemde. Böyle bir durumda Yunanistan mevcut F-16'ların güncellemesini azaltarak geri kalan parası ile F-35'leri satın alacak. Bunu da F-35 üretim sürecine dahil olarak yapacak Yunanistan'ın başbakanı Miçotakis'in bu görüşlerini gelecek hafta ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya sunması bekleniyor.