Sonuçlar duyuruldu: Türkiye Trump'a güvenmiyor! - YAZDIR

Pew Araştırma Merkezi’nin yayınladığı anket sonuçlarına göre, Amerika dışında yaşayanların yüzde 64’ü Başkan Donald Trump’a güven duymuyor. Araştırmaya dahil edilen ülkeler arasında bulunan Türkiye'de ise bu oran yüzde 84'e kadar çıkıyor.

  • GİRİŞ10.01.2020 16:53
  • GÜNCELLEME10.01.2020 17:23
  • KAYNAKVOICE OF AMERICA

Merkezi Washington’da bulunan Pew Araştırma Merkezi’nin geçen yıl ilkbahar aylarıyla sonbahar aylarının başı arasında 33 ülkede yaptığı 2019 Küresel Eğilimler Anketi’nin sonuçları Çarşamba günü yayınlandı.

 

 

DÜNYANIN YÜZDE 64'Ü TRUMP'A 'HİÇ GÜVENMİYOR'

Araştırmanın sonuçlarına göre, ABD dışında yaşayan ve ankete katılanlar arasında ABD Başkanı Donald Trump’a 'hiç güvenmediğini' söyleyenlerin oranı yüzde 64 olarak kaydedildi. 

 

 

MEKSİKA ZİRVEDE

Trump karşıtı görüşlerin en yaygın görüldüğü ülke Meksika oldu. Buradaki katılımcıların yüzde 89’u Trump’a güvenmediklerini aktardı.

Meksika’dan sonra Trump’a güvenin en az olduğu ülkelerin başında Almanya, Türkiye, İsveç ve Fransa geliyor.

TÜRK İNSANININ YÜZDE 84'Ü TRUMP'A 'HİÇ GÜVENMİYOR'

Almanya’da halkın yüzde 13’ü Trump’a güvendiğini, yüzde 85’i ise güvenmediğini belirtti.

Türkiye’de ise Trump’a güvenenlerin oranı yüzde 11 olarak tespit edilirken, güvenmeyenlerin oranının yüzde 84 olduğu gözlemlendi.

TRUMP'A GÜVEN GEÇMİŞE NAZARAN ARTTI

Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili hazırlanan raporda, dünya genelinde Trump’a duyulan güven ortalamasının yüzde 29’da kaldığına ancak bu oranın düşük olmasına karşın iki yıl önce elde edilen sonuçtan daha yüksek olduğuna da dikkat çekildi. 2017 yılında yapılan benzer bir araştırmada Trump’ın küresel ölçekte aldığı güvenoyu ortalaması yüzde 22’ydi.

İSRAİL VE FİLİPİNLER TRUMP'A EN ÇOK GÜVENEN ÜLKELER

Trump’a güvenenlerin çoğuysa muhafazakar ve sağcı partilerin iktidarda olduğu ülkelerden oldu. Otoriter eğilimleriyle dikkat çeken Rodrigo Duterte’nin liderlik yaptığı Filipinler, Trump’a yüzde 77 oranla en fazla destek verilen ülke olarak listeye girdi. Bunu yüzde 71 oranla İsrail takip etti.