Yemen'de İran destekli Husiler'den saldırı: En az 83 ölü, 150 yaralı - YAZDIR

Ajanslara düşen bir haber herkesin şoka uğratmış durumda... Yemen'deki İran destekli Husilerin Marib kentinde hükümete ait askeri bir kampa düzenlediği saldırıda, en az 83 kişinin öldüğü 150'den fazla insanın da yaralandığı açıklandı. Askeri kaynaklar ölen ve yaralanan çoğu şahsın asker olduğunu kaydederken, saldırının, insanlar istirahat ederken gerçekleştiğini belirtti. Türkiye'den de açıklama geldi.

  • GİRİŞ19.01.2020 14:46
  • GÜNCELLEME20.01.2020 10:06
  • KAYNAKHABER7

Arap basını başta olmak üzere dünya medyasında yer alan son dakika haberine göre; açıklama yapan Yemen askeri ve sağlık kaynakları, ülkede İran destekli Husiler tarafından Marib kentinde hükümete ait askeri bir kampa düzenlenen saldırıda, 83'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 150'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

 

Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi, Husilerin düzenlediği saldırıyı kınadığını açıkladı. el-Hadi SİHA'larla gerçekleştirilen saldırıyı "korkakça ve teröristçe" ifadeleriyle tanımladı.

ÖLÜ VE YARALILARIN ÇOĞU ASKER! UYURKEN SALDIRDILAR

 

Ölü ve yaralıların çoğunun asker olduğu ve istirahat ederken hava saldırısına maruz kaldıkları belirtildi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Türk Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Yemen'de Hutiler tarafından meşru hükümete ait askeri bir kampa düzenlenen ve 70 kişinin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda insanın yaralanmasına yol açan saldırıyı kınıyoruz. Tüm tarafların insani krize son verilmesine odaklanması gerektiği Yemen’de gerilimi tırmandıracak ve çatışma ortamını daha da alevlendirecek eylemlerden kaçınılması ve BM öncülüğünde sürdürülen siyasi çözüm çabalarına tam destek verilmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadelerin kullandı.

İÇ SAVAŞ BİTMİYOR

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.