1 gecede sivilce nasıl kurutulur? Evde uygulanan doğal tedavilerle sivilce nasıl geçer? - YAZDIR

Ergenlik çağından itibaren özellikle yüzümüzde sıklıkla görülen sivilceler aslında vücudun verdiği sinyallerdir. Sivilceler, yanlış beslenme, zararlı alışkanlıklar ve stres altında kalmaktan dolayı meydana geldiği için geçmesi için alışkanlıkların değiştirilmesi gerekmektedir. Peki sivilce nasıl geçer? İşte kısa sürede sivilceleri kurutan doğal tedavi yöntemleri...

  • GİRİŞ23.09.2020 09:50
  • GÜNCELLEME23.09.2020 09:53

Sivilce, vücudun salgıladığı yağların doğal şekilde dışarı çıkamaması sonucu oluşan cilt problemidir. Cildin aşırı yağlanmasıyla birlikte yüzde siyah nokta oluşumu başlar, bu siyah noktaların sıkmak veya profesyonel olmayan yöntemlerle tedavi etmeye çalışmak sivilce oluşumuna neden olur. Daha çok ergenlik çağındaki kişilerde görülen ve uzun vadede geçmeyen sivilcelerin asıl nedeni aşırı hormon salgılanmasından kaynaklıdır. Çıkan sivilceler ne olursa olsun sıkılmamalı, oynanmamalıdır, aksi takdirde deride geçmeyen izlere neden olabilir. Yüzde kendiliğinden oluşan, geçmeyen ve hatta artarak çoğalan sivilceler aslında vücudun verdiği sinyallerdir. Muhakkak bir uzmana danışıp tedavi edilmesi gerekir. Ergenlik dönemi dışından kişilerde geçmeyen sivilcelerin temel nedenleri şöyledir:

 

 

Şeker hastalığı

Tiroid Hastalıkları

 

 

Kullanılan ilaçların yan etkileri 

Yanlış cilt bakım tedavisi

Aşırı kozmetik ürünlerin kullanılması

Makyajlı ya da makyajsız cildin rutin olarak temizlenmesi 

Yanlış beslenme alışkanlıkları

Hormonal sebepler

SİVİLCE NASIL GEÇER? TEDAVİSİ İÇİN... 

Sivilce tedavisinde en çok yapılan yanlış, cilt tipini tanımadan uygulanan tedavi yöntemleridir. En tehlikelisi de sivilcenin bir hastalık olduğunun bilmeden güzellik merkezlerine giderek yanlış yöntemlere başvurmaktır. Günlük hayatımızda geçici ve hafif şekilde çıkan sivilceler için bu yöntemlere başvurulabilir. Ancak; sivilceler geçmiyorsa ve yoğun şekilde çıkıyorsa muhakkak uzmana danışılması gerekir. Vücudunda sivilce olan kişilerin yaptığı en büyük yanlış ise sivilceleri sıkmaktır. Sivilce sıkıldığında içeride oluşan iltihap bakterileriyle birlikte farklı yerlerde yayılmaya başlar. 

Sivilce bir cilt hastalığı olup ilk belirtisi dengesiz yağlanmalardan kaynaklı oluşan siyah noktalardır. Siyah noktaların oluşmaya başlamasıyla birlikte bir uzmana danışarak tedaviye başlanabilir. Sivilce birkaç günde tedavi edilen bir hastalık olmadığı için sabırla tedaviye devam edilmesi gerekir. Cilt tipine göre ilaç tedavisine başlanır ve ilaçlar doktorun önerdiği miktarda ve sürede kullanılmaya devam edilmelidir. Kişi eğer cilt tipinin farkında ise, cildine neyin yarayıp neyin dokunduğunu biliyorsa doğal tedavi yöntemlerine başvurarak sivilce ve siyah nokta sorununa çözüm bulabilir. 

SİVİLCE OLUŞUMUNU TETİKLEYEN BESİNLER

Gündelik hayatımızda edindiğimiz alışkanlıklar ve yaşam tarzı sağlığımıza yön vermektedir. Hastalıklara bağlı olmaksızın oluşan sivilcelerin asıl nedeni ise beslenme alışkanlıklarıdır. Bazı besinlerin tüketilmesine dikkat ederek sivilce oluşumu önlenebilir. Her bünyenin kendine göre hassasiyeti olduğunu da belirtmek gerekir. Genel olarak sivilce oluşumuna neden olan besinler şöyledir:

Kızartma gibi aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi

Sütlü çikolata, cips, kola ve diğer ambalajlı ürünler

Domates

Sarımsak

Portakal suyu

Fast food

Kuru yemişler

Hayvansal gıdalar

Baharatlı yiyecekler

SİVİLCE OLUŞUMUNA ENGEL OLAN ALIŞKANLIKLAR 

Kötü beslenme alışkanlıklarının yanında iyi beslenerek ve bazı durumlara dikkat ederek sivilce oluşumuna engel olunabilir. Bu alışkanlıkların en başında su içmek gelir. Düzenli ve bol miktarda su içmek birçok hastalığa engel olduğu gibi sivilce oluşumuna da engel olmaktadır. Tüketilmesi tavsiye edilen diğer yararlı besinler şunlardır:

Limon

Tahıllı ekmek

Yeşil çay

Yoğurt 

Elma

Balık

1) Lavanta Çayı: 1 ay düzenli olarak içilen lavanta çayı sivilceleri kurutarak tekrar çıkmasına engel olur. 

2) Ceviz Yaprağı: Taze ceviz yaprakları kaynamış suyun içine atılarak 10-15 dakika bekletilir. Bu karışım soğuduktan sonra pamuğa sürülerek yüzü temizlemek için kullanılır. 

3) Elma Sirkesi: Yarım fincan maden suyu ve yarım fincan doğal elma sirkesi karıştırılarak pamuk yardımıyla yüze uygulanır ve ardından bol suyla durulanır. Bu işlem haftada 3 kez yapılabilir. 

4) Limon: Taze kesilmiş limon temiz bir pamuğa sıkılır, toniği uygular gibi yüz temizlenir. Limon yüzde 10 dakika bekledikten sonra durulanır. Bu işlem haftada 3-4 kez yapılabilir. 

Tüm bu tarifleri uygulamadan önce cilt hassasiyetine göre tercihler yapılmalıdır.