İran'da büyük hüsran! Dünyaya duyurdular: Yine başarısız oldu - YAZDIR

ABD'nin tüm itirazlarına rağmen İran’ın uzaya gönderdiği Zafer Uydusu’nun yörüngeye oturmadığı duyuruldu. Şu ana kadar İranlıların yaptığı toplam 4 deneme de başarısızlıkla sonuçlandı. Zafer adlı uydu roketin yeterli hıza çıkamaması nedeniyle yörüngeye ulaşamadı.

  • GİRİŞ10.02.2020 00:44
  • GÜNCELLEME10.02.2020 01:41

İran'ın yörüngeye uydu yerleştirme girişimi bir kez daha başarısızlıkla sonuçlandı. İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Muhammed Cevat Azeri Jahromi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada uzaya fırlatılan Zafer Uydusu’nun yörüngeye oturmadığını açıkladı.

İran zafer uydusu

'HAYAT BAZEN İSTEDİĞİNİZ GİBİ OLMAZ'

İranlı Bakan Jahromi açıklamasında, “Sizi iyi bir haberle mutlu etmek isterdim. Ancak bazen hayat istediğiniz gibi olmaz. Uzaya fırlattığımız Zafer Uydusu, yörüngeye oturmada başarısız oldu” ifadelerini kullandı.Jahromi, bu sabah yaptığı açıklamada Zafer Uydusu’nun bugün yörüngeye gönderileceğini duyurmuş ve uydunun Simnan’dan fırlatılacağını açıklamıştı.

4 DENEME DE BAŞARISIZ OLDU

 

 

İran genellikle bu tür girişimleri 1979 devriminin yıl dönümüne gelen şubat aylarında gerçekleştiriyor. Tahran, 2019'da 2 başarısız deneme gerçekleştirmişti. Şu ana kadar İranlıların yaptığı toplam 4 deneme de başarısızlıkla sonuçlandı.